Skip to main content

Miközben sok befektető kevés figyelmet fordít az aranyra, az elmúlt időszakok teljesítménye mégis kiemelte az eszköz előnyeit. Az arany jobban teljesített, mint az S&P 500, valamint a kötvény- és részvénypiacok, különösen az inflációs sokk alatt produkált jobb eredményt, mint más eszközök. Most, hogy az arany sikerei újra láthatók, érdemes megvizsgálni, milyen szempontok mentén érdemes a portfólióba beilleszteni.

Az aktuális Pénz beszél podcast adásban ismét kitárgyaltuk, miért érdemes megfontolni az aranybefektetést?

Az adásban szól lesz arról, hogy:

  • miért aktuális ismét beszélni az aranyról?
  • mi mozgatja az árát?
  • mi okozta az elmúlt időszak árfolyamemelkedését?
  • milyen jövő elé néz?
  • hogyan érdemes vele a portfóliót diverzifikálni?
  • milyen hátrányai és kockázatai vannak?

A felvétel meghallgatásához kattintson ide:

Kiemelkedő teljesítmény 2023-ban

Az arany az idei év egyik legjobban teljesítő befektetési eszköze volt, a bitcoin mögött a második helyen, megelőzve a részvényeket. Ez azért is érdekes, mert általában válság idején emelkedik az értéke, ám most, az amerikai gazdaság jelenlegi stabil növekedése és a bővülő tőzsdei eredmények ellenére is még mindig magas szinten mozog.

Ennek hátterében inkább a globális geopolitikai feszültségek állhatnak, mint az ukrán-orosz konfliktus, az Izrael és Irán közti növekvő feszültség, valamint az amerikai elnökválasztás és a kamatcsökkentési várakozások. Kína gyengélkedő ingatlanpiaca és Európa gazdasági nehézségei is hozzájárulnak az arany iránti kereslethez.

Ciklikus, mint a Hold

Sokan tévesen úgy vélik, hogy az arany válság közben éri el a csúcsát, pedig a történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy az arany inkább a válságok után kezd igazán emelkedni, amikor a piacok észszerűbbé válnak. A 2000-es, 2008-as és a 2021–22-es válságok után is a kilábalási szakasz hozta meg az arany árfolyamának jelentős növekedését.

Jelenleg, bár már nem vagyunk válságban, az arany ára még mindig rekordokat dönt, ami alátámasztja ezt a mintát, és rámutat arra a hosszú távú tendenciára is, miszerint az arany árfolyamának emelkedése akár évekig is eltarthat.

Mit jelent a jelentős növekedés?

  • A 2000-es évek után az arany ára két-háromszorosára emelkedett,
  • 2008, valamint 2020 után is jelentős, több tíz százalékos növekedést produkált.
  • 2022 óta ismét látványos, kb. 50%-os emelkedés tapasztalható.

Ezek mind 2-4 éves időszakok, azonban nem mindig ilyen gyorsan hoz megtérülést: 2011 és 2020 között például közel egy évtizedet kellett várni, hogy ára pluszba forduljon, miközben más eszközök, mint a részvények vagy ingatlanok, jelentősen jobban teljesítettek. Ezért is vált kevésbé népszerűvé a befektetők körében.

Valuta vész esetére?

Az aranyat sokan egzisztenciális félelmeik miatt választják, főként a történelmi stabilitása és válságállósága miatt. Sokan azért bíznak benne, mert a történelem során mindig is megőrizte értékét, és a modern kor patyomkin biztonsága mellett a világ eseményei újra felértékelték szerepét a hosszú távú, biztonságot kereső befektetések között.

Bár fizikai birtoklása még háborús helyzetben sem kockázatmentes, hiszen tárolásának és biztonságos szállításának is komoly kihívásai lehetnek, különösen ha menekülésre vagy határátlépésre kerül sor, azért az arany fizikai birtoklása továbbra is hasonlítható ahhoz, mintha valaki készpénzt tartana otthon, például dollárban vagy euróban. Hiszen nemzetközileg elismert „deviza”, ami krízis esetén mégis a lehető legkönnyebben mozgatható, és bármikor használható.

Ha például valaki egy ország elhagyására kényszerül, egy kisebb adag arany is jelentős értéket képviselhet, vagy akár egy ingatlan árával is felérhet, amelyet nem lehet ilyen körülmények között egyszerűen magunkkal vinni. Az arany ilyenkor olyan vagyontárgyként funkcionálhat, amely új élet kezdésére is felhasználható egy idegen országban.

Ez persze csak akkor igaz, ha valóban nálunk van, illetve nem okoz gondot, hogy hozzáférjünk. Ha nem tudjuk magunkkal vinni, vagy abban az országban tároljuk trezorban, ahonnan el kellett jönnünk, akkor semmit sem ér.

(Alternatívaként sokan választják a biztonságos brókerszámlán tartott arany ETF-eket vagy más pénzügyi eszközöket, amelyek nem igényelnek fizikai tárolást, ugyanakkor likvidebbek és könnyebben elérhetők. Ez elkerüli a fizikai tárolás kockázatait, és könnyebb hozzáférést biztosít. A háborús konfliktusok által okozott piaci visszaesések során egy diverzifikált portfólió, amely magában foglal részvény- és ETF-befektetéseket, gyakran hosszú távon is helyreáll, és ezek az eszközök ha véglegesen elveszítik az értéküket, akkor tulajdonképpen a világ is véget ér.)

Hosszú távú befektetés és diverzifikációs eszköz

Azt már láttuk, hogy az arany piacán erős, hosszabb távú trendek figyelhetők meg, amikor emelkedni kezd, jellemzően évekig tart a növekedés. Emiatt is fontos a portfólióban a diverzifikáció, hiszen egy kizárólag aranyra épülő befektetésről könnyen lemaradhatnak a részvény- vagy kötvénypiacok által kínált nyereséges időszakok.

Viszont mivel az arany ára általában másképpen mozog, mint a többi befektetési eszköz (részvények, kötvények, ingatlanok, nyersanyagok), emiatt kifejezetten jól szolgálja a diverzifikációt. Amikor például egy válság során a részvénypiac jelentősen zuhan, az arany árfolyama kevésbé eshet, vagy akár növekedhet is, így csökkentve a portfólió kockázatát.

Ez a szemlélet az Allweather portfólió alapelve, amelyet Ray Dalio is támogat. Lényege, hogy különböző viselkedésű eszközöket, amelyeknek alacsony egymással a korrelációja, jól kombinálunk. Az arany, a kötvények, részvények és nyersanyagok egy kiegyensúlyozott és válságálló portfólió együttes részei.

Ez másfajta szemléletet tükröz, mint azért tartani egy befektetési eszközt, mert annak az értéke 5-várhatóan 10-20-50-100 százalékkal növekedni fog.

Fontos szempont még az arannyal kapcsolatban, hogy nem tudják államok vagy vezérigazgatók befolyásolni, manipulálni, és véges (az aranybányák kimerülhetnek, a kitermelés pedig leállhat, ami szintén megdobhatja az értékét).

Az aranybefektetés hátrányai és kockázatai

Mióta az arany vásárlása és tartása az ETF-eken keresztül lényegesen egyszerűbb lett, mint korábban, azóta azért egy kicsit kockázatosabb is lett. Hiszen már nem csak a „nagyok” privilégiuma.

Ezért bár jó diverzifikáló eszköz, de gazdasági válság vagy pánik idején az árfolyama eshet, hiszen az ETF-ek gyors eladhatósága miatt sok kisbefektető gyorsan reagálhat pánikhelyzetekben, ami az árfolyam ingadozását növeli.

Ugyanez igaz egy másik szemszögből is: az utóbbi években tapasztalt erős növekedése sokakat ösztönözhet vásárlásra, főleg akkor, ha ez a trend továbbra is fennmarad. De érdemes időben ébredni, hogy a vásárlásra ne akkor kerüljön sor, amikor már rekordokat dönt.

Az arannyal szemben sok befektető fő kritikája az, hogy nem termel osztalékot, így csak akkor hoz pénzt, ha az árfolyama emelkedik és eladják.

Warren Buffett például ezért sem részesíti előnyben az aranyat, hiszen az nem termel hozamot, mint egy vállalat, amely önállóan is növekedést ígér.

Jó, jó, de hol a teteje?

Ezt nyilván nem tudni. Az eddigi árfolyam-emelkedés még mérsékeltnek mondható, hiszen 13 év alatt csak 3-4%-os éves átlagos növekedést hozott. Ha a korábbi nagyobb emelkedések mintáját követné, akár jelentősebb, duplázó vagy triplázó árfolyam-emelkedés is bekövetkezhet. Mindazonáltal – mivel az arany nem termel hozamot – jövőbeli árát nehéz megjósolni, de a hosszú távú GDP-növekedéssel párhuzamosan általában infláció felett teljesít.

Nyár közepén már 2,500 dollár unciánkénti árral új csúcsokat döntött az ára, most viszont már átlépte a 2,700 dolláros határt is, a komplex világgazdasági és -politikai eseményeket figyelembe véve egyáltalán nem elrugaszkodott azt mondani, hogy év végére elérheti a 3000 dolláros küszöböt és aztán folyamatosan tovább emelkedhet 5-6000 köré is.

Az aranyba történő befektetés lényege tehát inkább a kockázatkezelés, nem pedig a növekedés elvárása, mivel olyan bizonytalanságok ellen nyújthat védelmet, amelyek jövőbeli alakulását lehetetlen előre látni.

Bárhogy is érezzünk az arannyal kapcsolatban, fontos, hogy befektetőként átgondolt stratégiát kövessünk, minden befektetési döntés mögött legyen valamilyen elsajátított logika, mérlegeljük céljainkat és a kockázatokat.

Kiss Balázs

“Most valaki azért ül a fa árnyékában, mert valaki más 20 évvel ezelőtt ültetett egy fát.” – Warren Buffett Attól függetlenül, hogy orvos családba születtem, az orvosi pályát sosem éreztem magaménak. Azt viszont mindig is tudtam, hogy amit el akarok sajátítani a családi értékrendből az a kemény munka, és hogy a tőlem telhető leghatékonyabban segítsek másoknak. Ezért azt tűztem ki a saját célomnak, hogy növeljem az ügyfeleim pénzügyi tudatosságát, hogy ezáltal sikeresebbek legyenek az élet ezen területén is. Mindezt három alapelv mentén érem el: pontos igényfelméréssel, lelkiismeretes információhordozással és transzparens együttműködéssel. Írok a szerzőnek | Konzultációra jelentkezem

InwestMentors Hungary Kft.

1062 Budapest, Andrássy út
83-85. földszint 9. ajtó
+36 20 468 90 75
info@inwestmentors.hu