Skip to main content

Az aktuális Pénz beszél podcast adás vendége Sólyomi Dávid magyar befektetési szakértő és influencer volt. Sólyomi különleges helyet foglal el a hazai befektetői világban, mivel ismertségét kizárólag szaktudásának és hiteles üzenetének köszönheti. Pénzintézeti háttértámogatók illetve reklámra fordított jelentős összegek nélkül ért el kiemelkedő népszerűséget a magyar finfluenszerek között.

Dávid gyerekkorától kezdve anyagi függetlenségre törekedett, amit tudatosan felépített befektetési stratégiával el is ért. Befektetési pályafutása során alaposan kiismerte a magyar és amerikai piacokat, saját bőrén tapasztalta meg a fenntarthatatlan befektetési formák veszélyeit, míg végül kidolgozta osztalékportfólió-módszerét, amely stabil, hosszú távú bevételt biztosít.

A Falcon Method nevű nemzetközi hírlevélszolgáltatás atyjaként döntéstámogató információkat nyújt, főként részvényelemzésekkel.

„A hírlevél előfizetői azért alszanak nyugodtabban, mert értik, mibe fektetnek, és hisznek a kiválasztott részvényekben, ami hosszú távú elköteleződést tesz lehetővé. Bár a befektetéseink nem mindig sikeresek, a visszajelzések azt mutatják, hogy az átgondolt választások és a tanulás folyamata fontos értéket ad az előfizetőknek. Az egész tevékenység ráadásul nem csak pénzügyi, hanem társadalmi hasznot is hoz, hiszen alapítványokat is támogatunk.” – Sólyomi Dávid

Miért érdekes Sólyomi Dávid története befektetői szempontból?

Dávid személyes tapasztalatai, szakmai önfejlesztése és az osztalékportfólió kialakítása lehetőséget ad arra, hogy betekintést nyerjünk egy profitorientált, de fenntartható befektetői gondolkodásmódba. Nyilvános tevékenységeivel, oktatási anyagaival és közösségi platformjain keresztül egyaránt segíti a kezdő és haladó befektetőket, megosztva azt a szemléletet, hogyan lehet a tartós anyagi függetlenség felé elindulni.

Íme néhány fontos kérdés-felelet pár az interjúból, amely jól összefoglalja egy profi befektető gondolkodásmódját, céljait és azt, hogyan lehet valakiből profi befektető:

Megfogalmaztad magadnak, hogy mi a befektetéseid célja?

Kezdetben cél volt, hogy az osztalékokból tudjak megélni, de ma már nincsen konkrét deklarált célom. Számomra a vagyon szabadságot és „opcionalitást” ad. Ez azt jelenti, hogy nem kell minden apró döntésnél a pénzre koncentrálnom, hanem arra figyelhetek, hogy mi tenne boldoggá és hasznossá az életben. Nem a luxuscikkek érdekelnek, hanem a lehetőség, hogy olyan projekteken dolgozhassak, amelyek mások számára is értéket teremtenek.

Mennyire tartod kockázatosnak a részvénybefektetést, és mit jelent számodra a kockázat?

Számomra a kockázat nem az aktuális árfolyam-ingadozást jelenti, hanem a tőke tartós elvesztésének valószínűségét. Én hosszú távú részvénytulajdonos vagyok; olyan cégekbe fektetek, mint a Microsoft vagy Amazon, ahol a cég értékét az inflációt meghaladó reálhozam növeli hosszú távon. Nem érdekelnek a napi piaci mozgások, és nem kereskedek aktívan, inkább a befektetéseimet a hosszú távú értéknövekedésért tartom.

Te miért nem preferálod az ingatlant, a magyarok körében oly népszerű befektetési formát?

Az ingatlanpiac elmúlt években mutatott növekedése nagyrészt a magasabb árazási szorzónak köszönhető, nem pedig az ingatlanok tényleges jövedelemtermelő képességének. Én inkább olyan befektetésekre összpontosítok, mint a részvények, ahol a vállalatok jövedelemtermelő képessége javulhat, míg az ingatlan nem képes növekedni – tehát hosszú távon a vállalatok biztosítanak számomra stabilabb hozamot.

Hogyan viszonyulsz a magyar állampapírokhoz és az aranyhoz mint befektetéshez?

Állampapírt érettebb életkorban indokolt portfólióelemként tartok, de nem tartom vagyonteremtő eszköznek, míg az arany hosszú távon inflációt meghaladó hozamot nyújthat, de gyakran nagy hitet igényel. Mindkettő jelen lehet portfóliómban, de nem központi elemek; az arany és a saját ingatlan értéke bár növekedhet, azokat nem tekintek aktív befektetésnek.

Hogyan kezeli egy profi befektető a gazdasági és piaci híreket?

Nem nézem a híreket napi szinten, és az árfolyamokat sem követem állandóan. A makrohírek nem befolyásolják a befektetéseimet, mert hosszú távra fektetek be. A cégek hosszú gazdasági ciklusokon átívelő trendjei érdekelnek, nem egy-egy negyedéves adat. Számomra az a fontos, hogy a vállalatok értékét öt éven túl tudjam látni, mert az aktuális hírek általában csak rövid távú kilengéseket hoznak, amelyek hosszú távon ritkán befolyásolják a valós értéket.

A befektetői gondolkodás egyik fontos tapasztalata, hogy a szélsőséges piaci helyzetekben sokan hajlamosak részvényeket vásárolni, még azok is, akik egyébként nem aktív befektetők. Ilyenkor a piaci esés miatt elérhető nagyobb cégek részvényei vonzóak lehetnek, de ez a siker veszélyesen önbizalomhoz vezethet, ami később akár veszteségeket is okozhat. Van ilyesmivel kapcsolatban tapasztalatod?

A „szomszéd” hatás, vagyis a mások sikertörténetei miatti irigység gyakori probléma a befektetők körében. Az emberek hajlamosak megosztani a nagy nyereségeiket, miközben a veszteségeikről hallgatnak, ami torz képet ad. Az ilyen hatások elkerülése érdekében fontos, hogy mindenki saját mércét, úgynevezett „inner scorecard”-ot használjon, amely alapján meghatározza, mi az elég jó számára, és mi teszi elégedetté. Ez a saját értékrend segít a hosszú távú sikerben, mert megvéd a mások teljesítményével való folyamatos összehasonlítástól.

Sokan hosszú távra terveznek, de rövid távon értékelik ki a befektetéseiket. Hogyan lehet ezt a hibát elkerülni?

A piac sokszor hektikusan reagál rövid távú hírekre, de ezek a kilengések hosszú távon jó lehetőségeket kínálhatnak, mert olyankor alul- vagy túlértékelhetik a részvényeket. A lényeg, hogy olyan stratégiát tartsunk, amelynek az alapjai szilárdak, és amely kiállja a rövid távú ingadozások próbáját is.

Piaci pánik esetén az emberek hajlamosak rövid távon gondolkodni, hiába tervezték hosszú távra a befektetéseiket. Pánikban az időhorizontok beszűkülnek, és sokan rövid távú veszteségek miatt szállnak ki a befektetésekből. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, alapvetően meg kell érteni, hogy miért fektettünk be, és miért tartjuk a részvényeket. Az edukáció, a befektetések pontos megértése segíthet abban, hogy nyugodtak maradjunk még viharos időkben is.Az űrlap alja

Ha érdekli Sólyomi Dávid befektetői útja és tapasztalatai, valamint hogy hogyan gondolkodik egy sikeres, független befektető a hosszú távú pénzügyi stabilitásról és fenntartható stratégiákról, hallgassa meg a teljes interjút a Pénz beszél podcast legújabb epizódjában!

 

Horváth Attila

Tizennyolc éve a befektetések varázslatos világában. 5 évig egy alap vezető elemzőjeként, majd tőkepiac, végül az InwestMentors vezető privát bankáraként úgy érzem, most tudok a legtöbb értéket adni. Hiszek abban, hogy a jó befektetés olyan, mint egy igényes, személyre szabott öltöny, a tudás pedig kinyitja a lehetőségek kapuját. Miben tudok segíteni? Igényekre fókuszálni + lehetőségeket felkutatni + jobb döntést hozni = stabil és tervezhető pénzügyi jövőt teremteni. Írok a szerzőnek | Konzultációra jelentkezem

InwestMentors Hungary Kft.

1062 Budapest, Andrássy út
83-85. földszint 9. ajtó
+36 20 468 90 75
info@inwestmentors.hu