Skip to main content

Befektetők milliói látják már lelki szemeik előtt a kibuggyanó pénztárcákat, egekbe szökő grafikonokat, behűtve tárolják a pezsgőt, hogy holnap akár már pukkanthassák is – amikor végre elkezdik csökkenteni a kamatokat. A várakozásuk jogos, hiszen az infláció már körülbelül 1,5 éve csökken a vezető gazdaságokban, sőt, már Magyarországon is enyhülést lehet tapasztalni. Azonban ez a kedvezőbb időszak, és az optimista szakértői előrejelzések elaltatták a befektetők félelmét és éberségét. Viszont épp az ilyen hurráoptimista helyzetekben érdemes beszélni a látszólag valószínűtlen kockázatokról.

A legfrissebb Pénz beszél podcast adásban alaposan megvizsgáltuk, mivel hitegeti magát jelenleg a világ, és ahhoz képest hogyan lehet az infláció kérdéséhez realistán állni.

Az adásban szó lesz arról még, hogy:

  • Mi rondíthat bele az infláció várva várt visszarendeződésébe?
  • Hogyan érdemes viszonyulni az inflációhoz? Bízhatunk az előrejelzésekben?
  • Létezik az a forgatókönyv, amikor az infláció alacsony, de a gazdasági növekedés is az?
  • Milyen pénzügyi stratégiával érdemes nekiállni a következő éveknek?
  • Mi az a „cost average-hatás” és hogyan szavatolja a pénzügyi szabadságot?

A felvétel meghallgatásához kattintson az alábbi linkre:

 

Az infláció fogalma viszonylag közismert, érdemes röviden mégis áttekinteni: az általános árszínvonal emelkedését jelenti, ami a pénz vásárlóerejének csökkenését eredményezi. Az infláció növekedése kedvezőtlen helyzet, viszont sajnos folyamatosan fenyeget, évről évre különböző módon érinti az életünket.

Az infláció és a kamatok kéz a kézben járnak

Az infláció hatása a pénz vásárlóerejére attól függ, hogy mekkora az inflációs ráta. Ha az infláció 10%, akkor körülbelül hét év alatt a pénzünk vásárlóereje felére csökken. Ha az infláció 5%, akkor ez az idő 14 év.

2% infláció: kb. 35,0 év

3% infláció: kb. 23,5 év

4% infláció: kb. 17,7 év

5% infláció: kb. 14,2 év

6% infláció: kb. 11,9 év

7% infláció: kb. 10,2 év

8% infláció: kb. 9,0 év

9% infláció: kb. 8,0 év

10% infláció: kb. 7,3 év

Az infláció ezért az elsődleges motiváció a befektetők számára: azért helyezik el a pénzüket különböző befektetésekbe, hogy ne veszítsenek. Viszont, ha elhelyezik a pénzüket, akkor arra is esélyt kapnak, hogy nyerjenek.

Az infláció az oka annak is, hogy amikor befektetésről beszélünk, akkor nem első sorban azt vizsgáljuk, hogy nominálisan mennyit fog nőni az a befektetés (100 euróból 120 lesz-e), hanem azt, hogy mi lesz a vásárlóértéke az adott összegnek a jövőben.

Példák a termékek inflációjára:

  1. Kenyér
  • Ár 2008-ban: 200 HUF
  • Ár 2023-ban: 450 HUF
  • Árváltozás: 125%
  1. Tej
  • Ár 2008-ban: 150 HUF
  • Ár 2023-ban: 300 HUF
  • Árváltozás: 100%
  1. Tojás
  • Ár 2008-ban: 25 HUF/db
  • Ár 2023-ban: 60 HUF/db
  • Árváltozás: 140%
  1. Cukor
  • Ár 2008-ban: 100 HUF/kg
  • Ár 2023-ban: 220 HUF/kg
  • Árváltozás: 120%
  1. Kávé
  • Ár 2008-ban: 800 HUF/250g
  • Ár 2023-ban: 2000 HUF/250g
  • Árváltozás: 150%

Optimista várakozások

Nyugat-Európában és Amerikában az elmúlt 1-1,5 évben az infláció már kevésbé nyomasztja az embereket, mint a válság kezdetén. Ezért a befektetők és a tőkepiaci szereplők számára most az a legizgalmasabb kérdés, hogy az amerikai jegybank és az Európai Központi Bank csökkenti-e a kamatokat idén. Bár sokan várják ezt a lépést, nem zárható ki, hogy a kamatok maradnak a jelenlegi szinten, vagy akár emelkedhetnek is, ami jelentős hatással lesz a részvény- és kötvénypiacokra.

Hogy árazza be akkor ezt a helyzetet a piac?

Az elemzők konszenzusa szerint a piac most egy úgynevezett „soft landing”-et áraz be, amikor a FED nagy gazdasági visszaesés nélkül éri el a 2%-os inflációs célját 2024 végére vagy 2025-re. Emiatt az S&P 500 és a NASDAQ is történelmi csúcson jár. Következésképpen az alapkezelők és a jegybankok elemzései azt is jelzik, hogy az infláció tovább fog csökkenni, és ezzel összhangban az alapkamatok is csökkenni fognak.

Bár úgy tűnik, hogy mindenki optimista a jövőt illetően, a jegybankok mégsem akarják azonnal csökkenteni a kamatokat. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az optimista forgatókönyvek beárazása közepette az óvatosság elengedhetetlen.

Ilyenkor érdemes átgondolni a „mi lenne, ha” forgatókönyveket. Mi történik, ha a várt pozitív kimenetel helyett valami zavar keletkezik? Ha mindenki a legjobb forgatókönyvre számít, az elaltathatja a befektetők kockázatérzékelését, különösen az inflációval kapcsolatban. Bár más területeken (pl. háborúk, elnökválasztások) számítanak kockázatokra, az inflációt mintha figyelmen kívül hagynák, pedig jelentős hatása lehet mind a gazdaságra, mind a befektetési döntésekre.

Kiss Balázs

“Most valaki azért ül a fa árnyékában, mert valaki más 20 évvel ezelőtt ültetett egy fát.” – Warren Buffett Attól függetlenül, hogy orvos családba születtem, az orvosi pályát sosem éreztem magaménak. Azt viszont mindig is tudtam, hogy amit el akarok sajátítani a családi értékrendből az a kemény munka, és hogy a tőlem telhető leghatékonyabban segítsek másoknak. Ezért azt tűztem ki a saját célomnak, hogy növeljem az ügyfeleim pénzügyi tudatosságát, hogy ezáltal sikeresebbek legyenek az élet ezen területén is. Mindezt három alapelv mentén érem el: pontos igényfelméréssel, lelkiismeretes információhordozással és transzparens együttműködéssel. Írok a szerzőnek | Konzultációra jelentkezem