Egyre gyakrabban jelennek meg az interneten olyan hirdetések, amelyek különböző befektetési lehetőségeket kínálnak és látszólag könnyű pénzszerzést ígérnek, azonban valójában nem mások, mint ócska csalások. Ezeknek a csalásoknak eddig azok váltak a legkönnyebben áldozataivá, akik a legkiszolgáltatottabbak, akik tényleg körülbelül százezer megtakarított forint helyét keresték, vagy nem is keresték, hanem összekuporgattak rá, hogy a kiváló lehetőségbe beszállhassanak. Aztán persze jól megégették magukat és soha többé nem mertek befektetésekben gondolkozni. Viszont itt az ideje, hogy a rutinosabb befektetők, tudatosabb internethasználók is felkészüljenek és felvértezzék magukat ezek ellen, mert a csalók módszerei egyre finomodnak.
Legtöbbször a netes átverések 90-100 ezer forint befektetésre ígérnek óriási hasznot és a közösségi oldalakon hirdetik magukat. Ebből két dologra lehet következtetni: egyrészt érzékenyen belőtték azt az összeghatárt, amit még sokan megreszkíroznak, illetve amivel a hiszékenyebb társaink még rendelkeznek. Másrészt mivel ezeken az oldalakon hirdetni igen drága, ezért ha kifizetődő nekik ez a tevékenység, akkor sajnos sokan dőlnek be a hamis ígéreteknek.
Ha megnézzük, az volt miniszterelnök, Orbán Viktor befektetési tippjeit, nagy valószínűséggel azonnal büdöset szagolunk, vagy mondjuk úgy, gyanút fogunk.
Ma még talán nevetünk az átlátszó próbálkozásokon, de holnap már bárki áldozattá válhat az álhírek és deepfake-ek világában.
Hogyan ismerjük fel a kamu befektetési hirdetéseket?
-
Nem beszélni magyar
A csalók gyakran a mesterséges intelligenciát használják tartalmaik előállításához. Ezek az AI-alapú rendszerek az interneten található információkból próbálják reprodukálni a hitelesnek tűnő üzeneteket, de gyakran hibákkal és észrevehető torzításokkal teszik ezt.
Például az általuk generált szövegekben időnként olyan kifejezések és mondatok fordulnak elő, amelyek valójában értelmetlenek. Ebből a szempontból feltétlen előny, hogy a magyar nyelvet kevesen beszélik és nehezen tanulja meg egyelőre a mesterséges intelligencia is.
Egyelőre tehát az ilyen típusú csalások túlnyomó része könnyen felismerhető, szinte április elsejei tréfának tűnik. Ha figyelmesen olvassuk az üzeneteket, és elemzünk néhány fontos jellemzőt, azonnal kiszúrhatjuk, ha valaminek köze sincs a hiteles tájékoztatáshoz.
-
hwgeféuih című weboldalak és kamuprofilról hirdetők
Gyakran a helytelen nyelvezet és a helyesírási hibák mellett a gyanús URL-címek is már az első pillantásra felhívják a figyelmet arra, hogy valami nincs rendben.
Vigyázzunk az olyan webhelyekkel, amelyek URL-címe furcsa vagy nehezen értelmezhető, és mindig ellenőrizzük az elérhetőségüket, valamint az oldal biztonságos kapcsolatát. Használjunk biztonsági eszközöket, megbízható antivirus- és antimalware programokat, valamint tartsuk rendben az operációs rendszerünket és böngészőnket.
Továbbá gondolkozzunk el azon, miért adna fel valamilyen kihagyhatatlan pénzügyi lehetőségről szóló hirdetést egy beazonosíthatatlan országbeli, furcsa nevű fiatal nő vagy férfi 200% lágyító filterrel megszórt profilképpel.
-
Nem félnek jól ismert arcokat és cégeket felhasználni
Általában hatásvadász címekkel támadnak a kamu ajánlatok (de már abba belebakiznak)… Egyes korosztályokat és csoportokat mégis meg tudnak vezetni azzal, hogy hitelesnek tűnő arcokat vagy cégeket használnak fel a hirdetésekhez.
-
Nincs mögöttük semmi
Összességében fontos, hogy ne csak a látszatnak higgyünk, hanem alaposan vizsgáljuk meg az ajánlatot és annak hátterét. Győződjünk meg arról, hogy a cég vagy személy rendelkezik-e megfelelő engedélyekkel és szabályozással.
5. Túl szép, hogy igaz legyen
Az ilyen típusú átverésekben a meghirdetett lehetőségek általában túlságosan jók ahhoz, hogy igazak legyenek. Ha valami úgy hangzik, mint egy álom, akkor valószínűleg az is.
Nagyon rövid idő alatt, hatalmas nyereség, ráadásul garantált hatalmas nyereség nem létezik. Jó lenne, ha lenne, de nincs ilyen. Hosszú idő alatt, és csak bizonyos szempontból garantált haszon létezik, és általában az is sokkal szerényebb mértékű, mint amit ezek a hirdetések nem szégyellnek ajánlani.
Összefoglalva: Fontos, hogy mindig legyünk óvatosak és körültekintőek az online befektetési lehetőségekkel kapcsolatban. Ne hagyjuk magunkat elvakítani a könnyű pénz ígéretétől, és mindig végezzünk alapos kutatást, mielőtt bármilyen pénzt befektetnénk. Ha valami gyanúsnak tűnik, jobb óvatosnak lenni és kihagyni a lehetőséget. A pénzügyi biztonság mindig az első helyen álljon!
Gyulladjon ki a fejünkben a jelzőlámpa, ha
- egy cég vagy egy szolgáltatást kínáló tanácsadó készpénzben kéri a befizetést,
- ha nincs MNB engedélye,
- ha az állampapírhozamokat meghaladó garantált hozamokat ígér,
- ha titoktartási szerződést akar aláíratni, hogy a szolgáltatás részleteit megismerjük,
- vagy ha az interneten rákeresve rendszeres csalásként hivatkoznak rá mások.
Arról, hogy milyen jelek intenek óvatosságra, bővebben is olvashat az Érthetően a befektetésről című könyvben. Mielőtt bármilyen pénzt befektetne egy online lehetőségbe, mindig végezzen alapos kutatást a háttérben álló vállalatról vagy személyről. Ellenőrizze az üzleti bejegyzéseket, olvasson utána, és ha szükséges kérdezze meg szakértők véleményét is.
Az interneten terjedő csalások elleni védekezés egyik legfontosabb lépése az információk alapos ellenőrzése és a gyanús üzenetek figyelmen kívül hagyása.