Borzalmas 2022, reményteljes 2023 után izgatottsággal vegyes bizonytalansággal fordulnak a befektetők a 2024-es évben a részvénypiacokhoz. Az ellentmondásos évek után ígéretes évkezdés optimista hangulattal nyitja a várakozásokat.
Megalapozott a pozitív várakozás?
Nézzünk 4 okot, amiért azt mondhatjuk, hogy igen.
-
Válság utáni fellélegzés tapasztalható
A 2022. októberében elért mélypont óta emelkedés tapasztalható a részvénypiacokon, főleg az amerikain. Mivel egy bikapiac átlagosan három évig tart, így a történelmi tapasztalatok alapján még bőven van növekedési potenciál. Az S&P 500, amerikai részvényindex 2024. január 19-én új történelmi csúcsot ért el, ami a közhiedelemmel ellentétben nem visszaesést, hanem további emelkedést, újabb csúcsokat jelez.
Ráadásul a tapasztalatok szerint egy válság után jellemzően nagyon erős növekedést tapasztalható a következő 1-10 éves időtávban. Hasonló piaci helyzetekben 1-5-10 éves időtávokban szinte mindig pozitív eredményeket tapasztalhattak a befektetők. Természetesen ez nem garancia a jövőre nézve, de bizakodásra okot adhat.
-
Európa alulértékeltségben
Az európai piacok az amerikai kamatemelés után általában 24-36 hónappal képesek kétszámjegyű hozamot elérni. Ez azt sugallja, hogy jelenleg erős alulértékeltségben vannak. Bár a gazdasági kilátások nem olyan fényesek, mint az USA-ban, azért a statisztikák alapján az európai piacok is pozitív jövő elé néznek.
-
Csökkenő kamatlábak, mérséklődő infláció
2023-ban a kamatlábak a csúcsra jártak, hamarosan viszont indul a kamatcsökkentési ciklus. A FED az utolsó kamatemeléstől számítva átlagosan 8 hónappal később szokott kamatot vágni. Ha átlagos jegybanki viselkedésre számítunk ez az időszak 2024 márciusában jöhet el. A kamatvágást megalapozza a fejlett világban jelentősen mérséklődő infláció is.
- Nő a vállalati nyereségesség
A részvénybefektetésben fontos szempont a vállalati nyereségesség, legyen szó akár szektorokról, akár egyedi cégekről.
A kamatemelési ciklus végén, 2022-höz képest 2023-ban mindössze 0,8%-os volt az amerikai cégek nyereségnövekedése, viszont ez 2024-re várhatóan már 11% felett lesz a JP Morgan elemzői szerint. Globálisan pedig a nyereségesség 1,7%-ról 6,1%-ra emelkedik. Érdekes módon a feltörekvő piacokon jelentős, 10%-os visszaesés volt tapasztalható tavaly, viszont 2024-ben már ott is átlagosan 18%-os növekedést várnak.
Ezek az adatok és tendenciák jó kiindulópontot jelentenek a befektetések tervezésekor, hogy megfelelő szektorokat és piacokat válasszunk.
Az részvénypiaci kilátásokat a Pénz beszél podcastben részletesen is kifejtik az InwestMentors privát bankárai.
Az alábbi linkre kattintva indíthatja el az adást: