Skip to main content

A Magyar Államkincstár magasra emelte a befektetők hozamelvárásait, azzal, hogy egyes állampapírokat 10-20%-os kamatokkal lehetett fixálni. Most, hogy a kötvények már nem fizenek ennyit, szívesen és éhesen fordulnak a befektetők a részvények felé. Ezt az elemi hozamvágyat a követőinknek feltett kérdésre adott válaszokból is jól láthatjuk.

Van, aki életében először fontolgatja a részvénybefektetést, mások már nagyobb rutinnal rendelkeznek, azonban a szempontok, amiket meg kell fontoljanak, azonosak.

Nagyon nem mindegy, ki mikor száll be a részvénybefektetésbe. Erre jó példát szolgáltatnak az elmúlt négy év történései is, aki 2019-20 környékén vásárolt egyedi részvényt vagy ETF-eket, az a piacon sokféle változással szembesülhetett azóta, a környezet rendkívül gyorsan és sokszor megváltozott. Aki a turbulens helyzet dacára kitartott, és továbbra is hosszú távon (akár évtizedekig) tervezi tartani a pozíciókat, vállon veregetheti magát, mert átment a vizsgán. Az ilyen befektető alkalmas a részvénypiacon való sikeres tevékenykedésére, és a belevalóságát most már a piac is befektetési lehetőségek széles választékával jutalmazza.

Viszont annak, aki még csak most fontolgatja először a részvényvásárlást (például azért, mert el szeretné adni az állampapírjait, és kecsegtetőnek tűnik az az emelkedés, amit az elmúlt évben jellemezte a részvénypiacot), annak érdemes nagyon alaposan körül járni a kérdést, hogy pontosan milyen módon és milyen eszközbe fektessen be.

Milyen befektetési eszközön keresztül lehet részvényt vásárolni?

Ha valaki részvényekbe szeretne befektetni, akkor először is nyitnia kell egy értékpapírszámlát. Hogy pontosan milyen részvénybefektetési lehetőségek állnak ezután a rendelkezésére, azt a befektetési szolgáltató határozza meg. Ezért a legjobb, ha olyan szolgáltatók közül választ, amelyeknél lehetőség van egyedi részvények, ETF-ek, aktívan vagy passzívan kezelt befektetési alapok vásárlására, és akár vagyonkezelésre is.

Ezek közül kinek melyik a jó?

Hogy az egyes eszközök közül kinek melyiket tanácsos választani, az a tájékozottság szintjétől függ:

  • Az egyedi részvényekbe való befektetés általában a tájékozottabb befektetőknek javasolt, akik képesek elemző munkát végezni egy vállalat vagy szektor tekintetében.

 

  • Azok, akik általánosabb tudással rendelkeznek és csak a főbb irányokat látják előre, például az amerikai piacot, a megújuló energiához kapcsolódó trendeket vagy az egészségügyi szektorban rejlő lehetőségeket, inkább befektetési alapokat vagy ETF-eket válasszanak.

 

  • Azoknak pedig, akik ugyan szeretnének részvényekbe invesztálni, de nem akarnak vagy mernek aktívan foglalkozni velük, ideális megoldás lehet a vagyonkezelés, amelynek során szakértők gondoskodnak a portfóliójukról.

 

Három tényező, amit egy kezdő részvénybefektető meg kell fontoljon

  1. Futamidő
  2. Befektetési cél
  3. Kockázatvállalási kedv

Bár az egyik tényezőből következik a másik, nem feltétlenül egyetlen eszköztípus lesz a válasz, mert az egyik megoldás nem zárja ki a másikat, sőt. De fontos az arányokat jól belőni és a lehetőségeket az igényekkel összehangolni.

Először is fontos átgondolni, hogy a jövőbeni részvényes milyen időtávban tervezi a befektetést, és mi vele a célja. Ha például biztonsági tartalékot szeretne gyűjteni, nyugdíjra tenne félre, vagy egyszerűen csak „nincs szüksége” az adott összegre, azért szeretné befektetni, akkor az ambícióival össze kell hangolja a választását, és természetesen az elvárásait is.

A kockázatvállalás mértékét is alaposan meg kell fontolni, hiszen ez talán a legfontosabb tényező. Csak akkor lesz sikeres egy részvénybefektető, ha hajlandó elfogadni akár 50%-os visszaesést is bizonyos helyzetekben.

Az investmentors.hu-n elérhető kockázati kérdőív segít megérteni és felmérni a kockázatokat és az egyéni toleranciát.

Melyik területekben látnak fantáziát az elemzők?

A teljesség igénye nélkül íme néhány terület, ami rendszeresen visszaköszön a nagy alapkezelők kiadványaiban:

USA részvénypiac

Luxusipar

India

Fejlődő piacok

Mesterséges intelligencia

Egészségügy

Az egyes témákat a Pénz beszél podcastben részletesen is kifejtik az InwestMentors privát bankárai.

Az alábbi linkre kattintva indíthatja el az adást:

Horváth Attila

Tizennyolc éve a befektetések varázslatos világában. 5 évig egy alap vezető elemzőjeként, majd tőkepiac, végül az InwestMentors vezető privát bankáraként úgy érzem, most tudok a legtöbb értéket adni. Hiszek abban, hogy a jó befektetés olyan, mint egy igényes, személyre szabott öltöny, a tudás pedig kinyitja a lehetőségek kapuját. Miben tudok segíteni? Igényekre fókuszálni + lehetőségeket felkutatni + jobb döntést hozni = stabil és tervezhető pénzügyi jövőt teremteni. Írok a szerzőnek | Konzultációra jelentkezem

InwestMentors Hungary Kft.

1062 Budapest, Andrássy út
83-85. földszint 9. ajtó
+36 20 468 90 75
info@inwestmentors.hu