Skip to main content

 

Komoly dilemma elé állíthatja a befektetőket, hogy bármelyik irányt választják, azt érezhetik, bőség van a lehetőségek terén, legyen szó részvényekről, kötvényekről, vagy ingatlanokról. Mindhárom lehetőség esetén ígéretes kilátásokkal találkozhatunk, ám ha alaposabban vizsgáljuk a helyzetet, úgy tűnik, hogy a kötvénypiac és elsősorban a részvénypiac jobb kilátásokkal kecsegtet, mint ami elé az ingatlanpiac néz.

 Piacok általános összehasonlításakor mindenképpen a hosszú távú eredményekből érdemes kiindulni. Ezután többféle összehasonlítást alkalmazhatunk.

     1. Körtét az almával, vagyis nemzetközi piacokat a magyarral, de forintosítva

Az egyik módszer, hogy a korábbi ingatlanpiaci és részvénypiaci emelkedéseket vetjük össze. Ez alapján látjuk, hogyan teljesítettek egymáshoz képest.

 

Ha például az ingatlanpiaci emelkedést 2014-től vonjuk a vizsgálat alá, míg a részvénypiaci emelkedést 2009-től, és visszafordítjuk az amerikai, illetve német részvényindexek emelkedését forintra, csökkentjük az inflációval és reálértékre hozzuk, majd összehasonlítjuk a magyar ingatlanárak emelkedésével, akkor egyértelműen látható, hogy mind az S&P 500, mind az MSCI World, illetve DAX indexek jelentősen felülmúlták a magyar ingatlanárak emelkedését.

2009-től 2022-ig az MSCI World és az S&P 500 átlagosan 300-350%-os növekedést ért el, míg a magyar ingatlanárak körülbelül megkétszereződtek. Ez jelentős különbség, pláne azt figyelembe véve, hogy ebben benne van a magyar ingatlanpiacnak az az időszaka is, amikor egészen elképesztő eredményeket tudott produkálni.

     2.  Almát, az almával, de az időjárás függvényében

Egy másik megközelítésben hasonló piaci helyzeteket próbálunk összehasonlítani. Például, ha a válságból való kilábalást követő részvénypiaci teljesítményt vesszük alapul, akkor tízéves időtávon átlagosan 200%-os hozamot tapasztalunk. Ebben a megközelítésben is egyértelműen látszik, hogy a részvénypiac hosszú távon jelentősen előnyösebb lehet, mint az ingatlanbefektetés.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az ingatlanbefektetéseknél aktív és passzív menedzsment is szükséges, míg a részvények esetében a passzív kezelés is elegendő és hatékony lehet. Vagyis: akinek van egy ingatlanbefektetése, az a legritkább esetben dőlhet hátra az italát szürcsölgetve azután, hogy a házat vagy a lakást megvette, majd kiadta. Sajnos a bérlők, a kazán, a tető, a szomszéd, az időjárás és a közgyűlés mind okozhat fejfájást és extra feladatokat. Ehhez képest egy szakértői támogatással kezelt portfólió sokkal kevesebb effektív intézendővel jár.

Horváth Attila

Tizennyolc éve a befektetések varázslatos világában. 5 évig egy alap vezető elemzőjeként, majd tőkepiac, végül az InwestMentors vezető privát bankáraként úgy érzem, most tudok a legtöbb értéket adni. Hiszek abban, hogy a jó befektetés olyan, mint egy igényes, személyre szabott öltöny, a tudás pedig kinyitja a lehetőségek kapuját. Miben tudok segíteni? Igényekre fókuszálni + lehetőségeket felkutatni + jobb döntést hozni = stabil és tervezhető pénzügyi jövőt teremteni. Írok a szerzőnek | Konzultációra jelentkezem