Miután elgyászoltuk a magyar állampapírok ugyan kényszerből, de mégis kiemelkedő kamatokat biztosító időszakát, számba kell vegyük a jövő lehetőségeit.
A jó hír az, hogy a jövő bőséges jó megoldást tartogat annak is, aki megszokta a PMÁP-pal elérhető 15-20%-os hozamot, és szeretné fenntartani ezt a „tempót”. Többféle befektetési eszközön keresztül is van lehetőség magas hozamokat elérni.
Továbbra is kiemelkedő hozamok érhetők el kötvényekkel…
…csak éppen a másodlagos piacon, devizás állampapírokkal! Ott ugyanis nem csak a kamatokat kell figyelembe venni, hanem a világban bekövetkező kamatcsökkentést is, ami meglendíti az árfolyamokat.
Kamat + árfolyamnyereség = kiemelkedő hozam
Léteznek jelenleg olyan külföldi állampapírok, főleg dollárban, de euróban is, amelyek 5-7% közti hozamot biztosítanak. Egy 1%-os alapkamatcsökkentéssel egy 20 éves lejáratú állampapír árfolyama akár 15-20%-kal is növekedhet. Így az egyéves kamat és az árfolyamnyereség kombinációjával elérhető a kívánt 15-20%-os hozam.
Ehhez persze több dolognak is együtt kell állnia, ugyanakkor mindegyikre elég nagy esély van.
Mikor lódulnak meg végre az árfolyamok?
A prognózisok abból indulnak ki, hogy miután a FED befejezte a kamatemeléseket, átlagosan nyolc hónap telik el addig, míg elkezdi végül csökkenteni a kamatokat. Ezzel a nyolc hónappal számolva 2024 márciusában már várhatunk valamilyen mértékű kamatcsökkentést, az pedig pozitív hatással lehet az árfolyamokra.
A szakértők és elemzők becslése szerint a FED (amerikai jegyank) idén körülbelül 4,5% környékére csökkenti majd a kamatokat, 2025-26-ra pedig 3% köré. Ennél távolabb nem érdemes tekinteni, mert bármilyen váratlan esemény egy csapásra megrendítheti a gazdaságot, például egy újabb pandémia vagy akár háború kritikus hatással lehet a piacokra. Ennek valamennyire ellentmond, hogy a közelmúltban tapasztalt közel-keleti feszültségek nem okoztak jelentős bizonytalanságot a piacokon, csak kisebb mozgás volt, ami hamar beárazódott, viszont azt nem lehet elégszer elismételni, hogy a jövő valójában megjósolhatatlan.
Éppen ezért, hiába a sok becslés és elemzés, a FED kamatcsökkentésének valós időpontja továbbra is bizonytalan. Már csak azért is, mert ősszel választások lesznek az Egyesült Államokban, ami önmagában befolyásolhatja a döntést és az időzítést is.
Ebből az is következik, hogy nem érdemes a másodpiacra például egy féléves vésztartalékot elhelyezni, sokkal inkább a hosszabbtávú terveknek kedvez ez a megoldás. A forintos elsődleges állampapírok pedig a biztonsági tartalékoknak adnak jó helyet.
Bármikor érkezzen is el a kamatvágás időszaka, márciusban, szeptemberben, vagy akár a jövő évben, az időablak, amíg a magas hozamok elérhetők, egyszer mindenképpen bezárul. Ha a kötvényes nem ébred időben, hanem hagyja, hogy a számláján csak ücsörögjön a pénze, akkor könnyen elszalaszthatja a lehetőséget a hozamugrásra. Hiszen azt a mostani igen alacsony másodpiaci kötvényárfolyamok teszik egyáltalán lehetővé.
Elég visszatekinteni a 2023 őszi helyzetre, amihez képest pár hónap alatt jelentősen romlottak a feltételek.
Példaként mutatunk is egy az említett időszakban látható árfolyamemelkedést, ami a kamatcsökkentések hírére indult meg.
Ha valóban megvalósul az – amiben az elemzők részéről konszenzus van – hogy 1-2-3 éves időtávon akár 2%-kal is csökkenthetik az alapkamatot, az akár 30-40%-os árfolyamemelkedést is eredményezhet egy hosszú lejáratú állampapírnál. Bár már láthatóak ennek a jelei, azért még mindig az elején járunk ennek a folyamatnak, nem késő csatlakozni, mert még nem árazta be a piac.
One Comment