Talán nem minden befektető volt vele tisztában, de amikor a Prémium Magyar Állampapírt 15-20%-os kamattal lehetett még vásárolni, az egy igencsak kivételes helyzet volt. 2024-ben viszont visszatérünk a normális piaci körülmények közé. A továbbra is magas hozamokra éhező befektetőknek a másodpiaci kötvények mellett a részvénypiaccal is érdemes megbarátkozni, mert ott is szintén szép eredményeket lehet elérni. Igaz, magasabb kockázattal jár és hosszabb távú szemléletre van hozzá szükség.
A legújabb Pénz Beszél podcastünkben megvizsgáltuk, milyen befektetési eszközökkel, milyen időtávon érhető el olyan magas hozam, mint amit az elmúlt évek magyar állampapírjai fizettek.
Az S&P 500 átlagos hozama hosszú távon 12,8%. Ha ehhez hozzáadjuk a várható, legalább 2%-os forintgyengülést a dollárral szemben, akkor már közelítünk is a 15%-os hozamhoz. Más szóval, egy átlagos év az S&P 500-ban már bőven versenyben van a tavalyi Prémium Állampapír Plusz extrém magas kamatával. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy egyetlen évben sem született még átlaghozam. Az esetek többségében az átlag körüli eredményeket lehet elérni, ritkábban pedig az átlagtól jelentősen eltérőt. (Ezt láttuk 2022-ben és 2023-ban).
A mostani helyzet nem példa nélküli
Mindig tanulságos összehasonlítani egy adott piaci helyzetet olyan történeti időszakokkal, amikor hasonlóak voltak a körülmények.
A jelenlegi piaci helyzetnek két jelentős markere van: egyrészt egy válságból jövünk ki, másrészt a részvénypiac új csúcsokat dönt.
Ha az elmúlt évszázadban hasonló piaci helyzeteket vizsgálunk, vagyis olyan időszakokat, amikor egy válságból kilépve új csúcsokat értek el a piacok, akkor az ezt következő tíz éves időszakban az S&P 500 átlagos hozama 200% volt, dollárban természetesen. Ez kilenc alkalommal fordult elő, igaz, viszonylag nagy szórásból jön ki az átlagolt eredmény. 54%-tól egészen 396%-ig ingadozott az amerikai részvényindex teljesítménye ezekben az időszakokban, de mindig pluszos volt.
Magyar embernek magyar indexet?
Akinek semmilyen rutinja nincs a részvénybefektetésekkel kapcsolatban, az jogosan gondolhatja úgy, hogy a magyar állampapírok után a magyar részvények piacával próbálkozna először.
De! Az elmúlt 24 év során a BUX index éves átlagos hozama körülbelül 8,9% volt, ami persze sokkal jobb teljesítmény, mintha a pénz egy folyószámlán pihent volna, vagy akár állampapírban, esetleg feleslegesen magas biztonságú papírokban. Azonban figyelembe véve, hogy több mint a felét elnyelte az infláció (az elmúlt húsz évben éves szinten körülbelül 4,7% volt), és hogy ehhez képest az S&P 500 pedig 12,8%, ahol még a forintgyengülést is a maga oldalára állíthatja az egyszeri magyar befektető, akkor már aligha tűnik indokoltnak éppen a BUX-ba befektetni.
Megboldogult forint
A hosszútávú gondolkodásnak az is a része, hogy sajnos a forintban történő befektetésektől el kell szakadni, hiszen az árfolyam az elmúlt 15 évben egyre gyászosabban fest. 250-ről 400-ig emelkedett, sőt, volt már, hogy elérte a 437-et is az euróval szemben. Ez azt jelenti, hogy hosszú távon nem túl biztatók a kilátásai.
Két szék közül a pad alá
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a hosszú távú szemléletre való áttérés milyen fontos, különösen a részvénypiacon. Ha valaki eddig csak állampapírba fektetett, és most érdekli a részvények világa, és be is fektetne, akkor fel kell készülnie arra, hogy a hozamok nem garantáltak. Nem szabad azt feltételezni, hogy ha átcsoportosítja a pénzét, akkor azonnal ugyanolyan eredményt fog elérni, mint amilyen az elmúlt évre jellemző volt. Fontos megérteni, hogy rövid távon kockázatokkal kell számolni, és a legrosszabb döntés, ha pánikolva az átmeneti veszteség miatt kiveszi a pénzét, és alacsony kamatozású befektetésbe helyezi azt.
Amikor a fű se nő
Azt már elmondtuk, hogy a részvénypiacokon mekkora ingadozások tapasztalhatók, arról viszont talán kevesebbszer esik szó, hogy mind a kötvénypiacon, mind a részvénypiacon előfordulhatnak olyan időszakok, amikor évek telnek el anélkül, hogy jelentős mozgás lenne az árfolyamokban. Vegyük például 2022-2023 éveket: azok, akik részvényekbe fektettek, jelenleg legjobb esetben is körülbelül nullán állnak, de ha például nem technológiai vagy indexalapú részvényekbe fektettek, akkor nagy valószínűséggel mínuszosak.
Ezeket az eseteket érdemes észben tartani, mert rövid távon lehetnek meglepetések, ám hosszú távon szinte garantált, hogy a kötvényeket és állampapírokat meghaladó eredményeket lehet majd részvényekkel elérni.