Kína egy több szempontból is veszélyes hely. Az indexek értékei rengeteget csökkentek az elmúlt három évben. Sokan úgy gondolják, hogy az ottani vezetésnek a stílusa nem összeegyeztethető az emberiséggel. Sem a kapitalizmuséval. Mégis muszáj beszélni róla.
Mit gondoljunk tehát Kínáról?
Kína a világ egyik legnagyobb és legbefolyásosabb országa. Gazdag történelme és kultúrája mellett jelentős gazdasági és politikai szereppel is rendelkezik a nemzetközi színtéren. A kínai nép természetbarát, szorgalmas és innovatív, melyek hozzájárulnak az ország fejlődéséhez és sikereihez.
A nyugati világban megszoktuk azt, hogy van egy erős jogrend, és van a magántulajdonnak egy nagyon masszív védelme. És azt is, hogy alapvetően a vállalati szféra teljesen elkülönül az állami szférától. Nyilván van néhány terület, ahol összefonódik, de a gazdasági szereplők általában már az enyhe összefonódást sem érzik szerencsésnek. Amikor látványosan összefonódó hozzáállást nagyon érzékenyen kezeli a nyugati világ.
Viszont Kínában eleve úgy épül fel a gazdaság, hogy sokkal nagyobb szerepe van az állampártnak már a gazdaság működtetésében, a vállalati szektorban, a vállalatoknak a működtetésében, ezeknek a támogatásában, ezeknek a szabályozásában. Sokkal aktívabb szerepet játszik eleve az állampárt. Az elmúlt negyven évben pedig azt is tanúsították, hogy ennek a megközelítésnek van létjogosultsága, nem teljes kudarc. Ennek ellenére nyugatról ezt alapvetően kockázatként értékelik a befektetők.
Azonban a fő kérdés, hogy három évnyi masszív esés – legnagyobb indexek 70%-ot estek – után vajon minden negatív forgatókönyv kipörgött-e már? Tajvani konfliktus, ingatlan- és adósságválság, magánszférába való belenyúlás, szabályozói szerepek túlkapása, már minden megjelent.
Miközben a gazdasági adatokat nézve azt lehet látni, hogy pofátlanul olcsó. A történelemben csak néhány olyan alkalom volt, amikor ennyire alacsonyan értékeltek voltak a kínai vállalatok, és utána mindig két számjegyű, de brutálisan sok emelkedés következett nagyon gyorsan.
Azt is lehet látni, hogy alapvetően azok a cégek, amiket nagyon büntettek, például a technológiai vállalatok, évről évre egyre növekvő bevételekről számolnak be, miközben furcsa módon az árfolyamuk nem nagyon mozdul.
Ezen felül Kínában a GDP növekedés bőven meghaladja gyakorlatilag az összes fejlett országnak a növekedését, mindezt úgy, hogy alacsonyabb az infláció, jobbak az értékelségek.
Probléma volt, hogy visszaesett az országban a fogyasztás, de látszik, hogy ez is visszapattant, nem állt vissza teljesen, de azért biztató jeleket lehet látni.
Az objektív szemlélethez persze fontos azt is nézni, hogy a csökkenés okainak egy része tovább eszkalálódott. Egyrészt az Evergandel csődöt jelentett pár hete, több százezer ingatlan áll üresen, és továbbra is nyomják bele a pénzt és építkeznek. És nem látszik, hogy a kormány jelentős, kardinális változásokat okozott volna a hitelpiacon, illetve a szabályozói oldalon. A geopolitikai feszültség továbbra is ott van, Tajvan a kérdése felkerült a térképre, és valószínűleg évekig ott is marad.
Kína szempontjából nem elhanyagolható az amerikai elnökválasztás sem. Donald Trump retorikájában nagyon erőteljes Kínával szembeni állásfoglalást fogalmazott meg. Amennyiben ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke, annak lesznek gazdasági hatásai.
A problémákat figyelembe véve sokan fogják Kínát továbbra is parkolópályára tenni, mégis ki lehet használni a gazdasági erejét, például egy aktívan kezelt alapban vagy vagyonkezelésben lefedve, érintőlegesen kihasználva. Hiszen, ha megnézzük a különböző feltörekvő piaci alapokat – Fidelity, Templeton –, akkor látjuk, hogy Kína kitettsége 30-35-40%-ról leesett 10% körülire.
Másik módja a kínai befektetésnek az európai részvényvásárlás, például Louis Vuitton. A luxuspiacnak nagyon jelentős bevétele származik Ázsiából, azon belül is Kínából. Vagy a Porsche, ami már nagyon izgul amiatt, hogy mikor fog több autót eladni Kínában, mert a visszaesett fogyasztás nagyon érzékenyen érinti az ő bevételüket is. Mondhatni közvetett módon befektetni.
Erre érdemes akkor is gondolni, még ha nem is akarunk Kínába fektetni, hogyha befektetünk ilyen vállalatokba, a kínai piac növekedése, eladási számai érzékenyen fognak hatni a vállalati eredményekre.
Összefoglalva: vannak bíztató jelek, amik miatt azt mondhatjuk érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon megindul-e egy látványos növekedés. A kínai befektetésekkel sok tényezőt és összefüggést át kell gondolni. Több mód is van arra, hogy Kínába vagy hozzá hasonló izgalmasabb kilátású piacokba fektessünk, azonban mindenképpen javasoljuk az körültekintő hozzáállást és a személyes konzultációt döntéshozás előtt. sok tényezős, összefüggések.