Sokan egyáltalán nem fontolgatják, hogy külföldre vigyék a pénzüket. Ennek nem csak a bátortalanság, a tájékozatlanság, vagy a kormányba és a magyar gazdaságba vetett hazafias hit lehet az oka. Természetesen léteznek – bár viszonylag opportunista – érvek a hazai befektetések mellett, különösen rövid távon.
-
Milyen érvek szólnak a magyar lehetőségek és a forint mellett?
A magyar állampapírok elérhetősége
A magyar állampapírok, mint például a Prémium Magyar Állampapír vagy a Magyar Állampapír Plusz, rendkívül népszerűek a hazai befektetők körében, és csak Magyarországon vásárolhatók. Mivel külföldről ezekhez az eszközökhöz nem lehet hozzájutni, csak az elsődleges piacról, forintért, sokan emiatt döntenek a megtakarításaik itthon tartása mellett. Jelenleg körülbelül 7-8 ezer milliárd forint van egyedül PMÁP-ban.
Kamatszintek csábítása
A PMÁP rendkívül magas kamatai sok befektető fejét elcsavarták az elmúlt években, még olyanokét is, akik hosszú távú megtakarítási stratégiájukban nem feltétlenül látták volna a magyar kötvények helyét. Azonban ahogy ez a vonzerővel már csak lenni szokott, a fénye hamar megkopott. A befektetőknek 2025-ben újra kell gondolniuk pozíciójukat a PMÁP-pal kapcsolatban, figyelembe véve az aktuális kamatszinteket és az esetleges változásokat a befektetési stratégiájukban.
Azok a kamatvadászok, akik csak rövidtávon gondolkodtak a magyar kötvényekben a kiugróan magas kamatok miatt, valószínűleg új virágra szállnak majd, a külföldön tartott megtakarítások grafikonjai pedig tovább emelkedhetnek. A lassulást csak átmenetileg és fogcsikorgatva tudta a magyar állam előidézni.
Tartós Befektetési Számla (TBSZ):
A TBSZ egy magyar adóelőny, amely lehetőséget biztosít a megtakarítások kamatadómentessé tételére öt év után. Külföldi szolgáltatóknál ez a lehetőség gyakran nem elérhető, így a külföldön tartott befektetések után magasabb, 15-28%-os adóterhet kell viselni.
-
Ehhez képest mit nyújtanak a külföldi befektetések?
Hazai adóelőny és külföldi bankbiztonság kombinációja
Bizonyos esetekben lehetséges a külföldi bankbiztonság és a magyar adóelőnyök kombinációja (például az általunk is képviselt Partner Banknál), de ez ritka.
Plusz költségek, sarcok hiánya
Külföldön nem sújtják a számlavezetőket olyan adók, mint például a tranzakciós adó.
Jogbiztonság:
A külföldön elhelyezett megtakarítások esetében a nagyobb jogbiztonság biztosan vonzó tényező l a befektetők számára.
Kiegyenlítődő kamatok
A magas kamatkörnyezet még egy évig élvezhető a Prémium Állampapírban befektetők számára, az új állampapírok kamata viszont már jelentősen csökkenhet, így a külföldi befektetések hozamelőnye ezzel egyidőben felértékelődhet.
Magasabb hozamok
A külföldi befektetések előnyeit több cikk is összegezte 2023-ban, ezek elsősorban a hozamokra koncentráltak.
Nézzük az első példát: Az Allianz kockázatvállaló alapjának tíz éves évesített hozama 10% volt, míg az S&P 500 index ugyanezen időszakban évi 12,72%-os hozamot produkált. Ez az eredmény az eurós verzióra vonatkozik, de valószínűleg hasonló eredményeket hozna a dolláros változatban is. Ez azt mutatja, hogy az elmúlt évtizedben a legjobban teljesítő forintos magyar befektetési alapok hozama sem tudta utolérni az S&P 500-at, a legunalmasabbnak tűnő külföldi befektetési lehetőséget.
Egyetlen magyar befektetési alap sem tudta ezt megverni, legyen az részvény- vagy kötvényalap.
Ez a tény jelzésértékű lehet azok számára, akik hosszú távon gondolkodnak és a számok alapján mérlegelnek. Bár a jövő bizonytalan, egy 10 éves időszak már sokat elárul egy befektetés teljesítményéről. Fontos megjegyezni, hogy a legjobb forintos befektetések hozamait hasonlították össze az átlagos dolláros hozamokkal, tehát még csak nem is a legjobb dolláros befektetésekkel.
De nézzünk egy másik példát, hogy ne a csúcsokat döntögető S&P 500-ból induljunk ki: Az OTP egy növekedési alapját, amely egy vegyes portfóliót képvisel részvényekből és kötvényekből, összehasonlítottuk egy eurós vegyes alappal, a Blackrock Global Allocation-nel. Az OTP Növekedési Alap 7,5%-os hozamot ért el tíz év alatt, míg a Blackrock Global Allocation 9,49%-ot ért el ugyanezen időszak alatt euróban. Ez majdnem 2%-os hozamelőnyt jelent évesítve.
Ráadásul a különbség nem csupán az éves hozamokban, hanem az euró és a forint közötti árfolyammozgásokban is tetten érhető, ami további hozamelőnyt eredményezett az euróban denominált alapoknak, hiszen az euró a forinttal szemben éves (!) szinten 3%-al erősödött.
A nyugdíjalapok után nézzük meg a legnagyobb befektetési alapok teljesítményét is: Magyarországon az Erste Indexkövető alap három év alatt 44%-os hozamot ért el, míg az amerikai tőzsdeindex euróban számolva 48%-ot hozott ugyanezen időszak alatt. Ez egy 4 százalékos hozamelőnyt jelent az amerikai index javára, ráadásul még az euróban realizálható devizaárfolyam-nyereség itt is hozzáadódik a teljes képhez.
Kezelt vagyonok mérete
Az is szempont lehet egyes befektetők számára, hogy mekkora vagyonnal rendelkeznek az egyes befektetési alapok, hiszen a nagyobb vagyonú alapokat biztonságosabbnak gondolják, hasonlóan a bankokhoz.
2023 végén az OTP Optima kezelte Magyarországon a legnagyobb vagyont, 897 milliárd forintot, ami dollárba átszámolva 2 milliárd 512 millió dollárnak felel meg. Ezzel szemben egy Global Allocation nevű vegyes alap, ami a legnagyobb alapkezelő, 15 milliárd USA dollárt kezel, vagyis sokkal nagyobb összeget.
Jobban tejelő betétek
Az eredmények tekintetében nemcsak az alapoknál, hanem a betétek esetében is szembetűnő különbségek mutatkoznak. Az európai dollár alapú betétek magasabb kamatokat ígértek, ami önmagában sokak szemében vonzóvá tette a külföldi befektetéseket. Az ilyen egyszerű összehasonlítás sokak számára világos képet festett: Ausztriában például euróra akár 3%-os kamat is elérhető volt, míg Magyarországon csak 1%.
A céges szektorban sem volt ez másképp, ahol rendkívül alacsony, például 0,1%-os lekötött betéti ajánlatok is előfordultak itthon.
Fizikai távolság
Az arany befektetésekre vonatkozó tapasztalatok azt mutatják, hogy különösen azok az időszakok ösztönzik az embereket nemesfém vásárlásra, amelyeket bizonytalannak éreznek. Sokan ilyenkor külföldön intézik az aranyvásárlást, mivel úgy érzik, hogy ha váratlan helyzet alakulna ki, könnyebben elhagyhatják az országot, és még az aranyuk is nagyobb biztonságban lenne külföldön, hiszen könnyebb ott, egy Magyarországtól független helyen hozzájutni.
Nem csoda, hogy az aranybefektetők száma is növekedett az elmúlt időszakban, különösen azok között, akiknek fontos a biztonságérzet. Sokan úgy vélik, hogy az esetleges katasztrófahelyzet vagy a legrosszabb forgatókönyv megvalósulása során egy külföldi trezorban jobb helyen van a biztonsági tartalék.
Összefoglalva: Aki hosszabb távon, nagyobb jogi, banki, általános gazdasági és fizikai biztonság mellett kiszámíthatóbb hozamokkal, reális kamatszintekkel szeretne számolni, annak nem csak kikacsintani érdemes Magyarországról. Érdemes legalább a forintos megoldásokat hanyagolnia, az árfolyamkockázatot a saját oldalunkra állítania és a külföldi szolgáltatók ajánlatait áttekintenie, mert valószínűleg még a magas adóterhek mellett is meg fogja érni neki a pénzét külföldön tartani. Ha kifejezetten rövid távú, forintos céljaink vannak, csak akkor indokolható, hogy hazai befektetésekben gondolkozzunk.
A témát az InwestMentors privát bankárai részletesen is kifejtették a legújabb Pénz beszél podcastben.
A felvétel meghallgatásához kattintson az alábbi linkre:
One Comment