A Magyar Államkincstár magasra emelte a befektetők hozamelvárásait, azzal, hogy egyes állampapírokat 10-20%-os kamatokkal lehetett fixálni. Most, hogy a kötvények már nem fizenek ennyit, szívesen és éhesen fordulnak a befektetők a részvények felé. Van, aki életében először fontolgatja a részvénybefektetést, mások már nagyobb rutinnal rendelkeznek, azonban a szempontok, amiket meg kell fontoljanak, azonosak.
Nagyon nem mindegy, ki mikor száll be a részvénybefektetésbe. Erre jó példát szolgáltatnak az elmúlt négy év történései is, aki 2019-20 környékén vásárolt egyedi részvényt vagy ETF-eket, az a piacon sokféle változással szembesülhetett azóta, a környezet rendkívül gyorsan és sokszor megváltozott. Aki a turbulens helyzet dacára kitartott, és továbbra is hosszú távon (akár évtizedekig) tervezi tartani a pozíciókat, vállon veregetheti magát, mert átment a vizsgán. Az ilyen befektető alkalmas a részvénypiacon való sikeres tevékenykedésére, és a belevalóságát most már a piac is befektetési lehetőségek széles választékával jutalmazza.
Viszont annak, aki még csak most fontolgatja először a részvényvásárlást (például azért, mert el szeretné adni az állampapírjait, és kecsegtetőnek tűnik az az emelkedés, amit az elmúlt negyedévben jellemezte a részvénypiacot), annak érdemes nagyon alaposan körül járni a kérdést, hogy pontosan milyen módon és milyen eszközbe fektessen be.
Milyen befektetési eszközön keresztül lehet részvényt vásárolni?
Ha valaki részvényekbe szeretne befektetni, akkor először is nyitnia kell egy értékpapírszámlát. Hogy pontosan milyen részvénybefektetési lehetőségek állnak ezután a rendelkezésére, azt a befektetési szolgáltató határozza meg. Ezért a legjobb, ha olyan szolgáltatók közül választ, amelyeknél lehetőség van egyedi részvények, ETF-ek, aktívan vagy passzívan kezelt befektetési alapok vásárlására, és akár vagyonkezelésre is.
Ezek közül kinek melyik a jó?
Hogy az egyes eszközök közül kinek melyiket tanácsos választani, az a tájékozottság szintjétől függ:
- Az egyedi részvényekbe való befektetés általában a tájékozottabb befektetőknek javasolt, akik képesek elemző munkát végezni egy vállalat vagy szektor tekintetében.
- Azok, akik általánosabb tudással rendelkeznek és csak a főbb irányokat látják előre, például az amerikai piacot, a megújuló energiához kapcsolódó trendeket vagy az egészségügyi szektorban rejlő lehetőségeket, inkább befektetési alapokat vagy ETF-eket válasszanak.
- Azoknak pedig, akik ugyan szeretnének részvényekbe invesztálni, de nem akarnak vagy mernek aktívan foglalkozni velük, ideális megoldás lehet a vagyonkezelés, amelynek során szakértők gondoskodnak a portfóliójukról.
Négy tényező, amit egy kezdő részvénybefektető meg kell fontoljon
- Futamidő
- Befektetési cél
- Kockázatvállalási kedv
- Megfelelő eszköz
Bár az egyik tényezőből következik a másik, nem feltétlenül egyetlen eszköztípus lesz a válasz, mert az egyik megoldás nem zárja ki a másikat, sőt. De fontos az arányokat jól belőni és a lehetőségeket az igényekkel összehangolni.
Először is fontos átgondolni, hogy a jövőbeni részvényes milyen időtávban tervezi a befektetést, és mi vele a célja. Ha például biztonsági tartalékot szeretne gyűjteni, nyugdíjra tenne félre, vagy egyszerűen csak „nincs szüksége” az adott összegre, azért szeretné befektetni, akkor az ambícióival össze kell hangolja a választását, és természetesen az elvárásait is.
A kockázatvállalás mértékét is alaposan meg kell fontolni, hiszen ez talán a legfontosabb tényező. Csak akkor lesz sikeres egy részvénybefektető, ha hajlandó elfogadni akár 50%-os visszaesést is bizonyos helyzetekben.
Az investmentors.hu-n elérhető kockázati kérdőív segít megérteni és felmérni a kockázatokat és az egyéni toleranciát.
Miért érdemes 2024-ben részvénybefektetésben gondolkodni?
Több körülmény is indokolja, amiért 2024-ben érdemes részvényekbe fektetni.
1. Válság utáni fellélegzés tapasztalható
Jelenleg körülbelül másfél évvel vagyunk egy válság után. A mélypontot 2022. októberében értük el, azóta emelkedés tapasztalható a részvénypiacokon, főleg az amerikain. Mivel egy bikapiac általában három évig tart, így még bőven van növekedési potenciál. Az S&P 500, amerikai részvényindex 2024. január 19-én új történelmi csúcsot ért el, ami a közhiedelemmel ellentétben nem visszaesést, hanem további emelkedést, újabb csúcsokat jelez.
Ráadásul a történelmi tapasztalatok szerint egy válság után jellemzően nagyon erős növekedést tapasztalható a következő 1-10 éves időtávban.
2. Európa alulértékeltségben
Az európai piacok az amerikai kamatemelés után általában 24-36 hónappal képesek kétszámjegyű hozamot elérni. Ez azt sugallja, hogy jelenleg erős alulértékeltségben vannak. Bár a gazdasági kilátások nem olyan fényesek, mint az USA-ban, azért a statisztikák alapján az európai piacok is pozitív jövő elé néznek.
3. Csökkenő kamatlábak, mérséklődő infláció
Tavaly a kamatlábak a csúcsra jártak, hamarosan viszont indul a kamatcsökkentési ciklus. Ennek a nyomában az infláció idén várhatóan tovább mérséklődik, az év végére a központi bankok céljai felé közelíthet (kivéve egy nagyobb energiasokkot).
4. Kína jön fel
Kínában a gazdasági kilátások némiképp javultak.
5. Nő a vállalati nyereségesség
A részvénybefektetésben fontos szempont a vállalati nyereségesség, legyen szó akár szektorokról, akár egyedi cégekről.
A kamatemelési ciklus végén, 2022-höz képest 2023-ban mindössze 0,8%-os volt az amerikai cégek nyereségnövekedése, viszont ez 2024-re várhatóan már 11% felett lesz. Globálisan pedig a nyereségesség 1,7%-ról 6,1%-ra emelkedik. Érdekes módon a feltörekvő piacokon jelentős, 10%-os visszaesés volt tavaly, viszont idén már ott is átlagosan 18%-os növekedést várnak.
Ezek az adatok és tendenciák jó kiindulópontot jelentenek a befektetések tervezésekor, hogy megfelelő szektorokat és piacokat válasszunk.
Miért éppen Amerika?
Ezek alapján egy időre érdemes felfüggeszteni azt a hozzáállást, amely szerint az Egyesült Államok az egyetlen opció a részvénybefektetés terén. 2024-ben megváltozhat ez a helyzet, persze így sem lehet kétségbe vonni az USA kiemelkedő szerepét.
Kicsit unalmas már, hogy a csapból is az folyik, hogy S&P 500-at kell vásárolni, és ezért a befektetők megpróbálnak olyan izgalmasabb megoldásokat keresni, amivel meg lehet verni a piacot. Az viszont vitathatatlan, hogy az amerikai piacban hatalmas erő van.
Íme 5 fontos szempont, amiért érdemes megfontolni a részvénybefektetést az Egyesült Államokban 2024-ben:
- Gazdasági erő: Az USA továbbra is a világ legnagyobb gazdasága, hiszen a legnagyobb GDP-vel rendelkezik. Ez a gazdasági erő lehetővé teszi számára, hogy stabilan növekedjen és ellenálljon a válságoknak.
- Felülteljesítés: Az elmúlt években túlteljesítette az IMF GDP-növekedési várakozásait, még a világgazdasági bizonytalanság közepette is. Ez azt mutatja, hogy az amerikai gazdaság rugalmas és képes alkalmazkodni a változó körülményekhez.
- Energiafüggetlenség: Az Egyesült Államok az egyik legnagyobb olajkitermelő ország a világon, és egyre közelebb kerül az energiafüggetlenséghez. Ez a függetlenség lehetővé teszi számára, hogy ne kelljen külföldi energiabeszerzésre támaszkodnia.
- Versenyképesség: Más fejlett országgal összehasonlítva, például Németországgal vagy Japánnal, az amerikai gazdaság mindig kiemelkedik. A fejlődő országokban nagy a kiugrási potenciál, de a fejlett piacokon egyelőre sokkal több pénz fordul meg. Ez továbbra is versenyképessé teszi a befektetők számára.
- Képes a tőkebefogadásra: Korlátlan mennyiségű pénzt képes befogadni a tőkepiacról. Ez lehetővé teszi számára, hogy hosszú távon fenntartsa a gazdasági növekedést és fejlődést, míg az őt követő Kínának például tőkekorlátozásokkal kell szembenéznie.