A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy Magyarországon elérhető adókedvezményes értékpapírszámla, amely lehetőséget kínál a befektetőknek, hogy csökkentsék vagy akár teljesen elkerüljék a befektetéseiken keletkező hozamok után fizetendő adókat. Bár a TBSZ szinte csak előnyökkel jár, mégis kevesen használják ki ezt a lehetőséget és számos tévhit lengi körül, pedig hosszú távon komoly adómegtakarításokat biztosít.
Az aktuális Pénz beszél podcast adásban alaposan körül jártuk, kinek és milyen esetben éri meg TBSZ-t nyitni.
Az adásban szó lesz arról is, hogy:
- milyen feltételei vannak az adómentességnek?
- hogyan működik a gyakorlatban?
- milyen tévhitek léteznek a TBSZ-szel kapcsolatban?
- milyen esetben nem a TBSZ a legjobb megoldás, mikor lehet hátrányos?
- külföldön hogyan lehet TBSZ-t nyitni?
A felvétel meghallgatásához kattintson ide:
Adott egy befektető, aki alaposan tájékozódik, megfontolt döntéseket hoz, nyugodt, jól határozza meg a saját céljait, igényeit, kockázatvállalási hajlandóságát, megfelelő eszközöket rendel megfelelő futamidőkhöz, így szép hozamokat ér el a befektetésein, bizonyos esetekben még akár meg is veri a piacot… majd a jól megérdemelt aratás helyett a nyeresége egyharmadát leadózza a NAV-nak. Szükségtelenül! – azt gondolhatnánk, hogy ilyen botor befektetőből kevés van, pedig nem. Többen követik el ezt a hibát, mint ahányan nem.
Jelenleg Magyarországon 357 ezer TBSZ számla van, de sok befektető több számlával is rendelkezik, így valójában csak 100-200 ezer ember használja ezt a konstrukciót. Összevetve azzal, hogy Magyarországon 1-2 millió befektető is lehet, a TBSZ kihasználtsága alacsonynak mondható. Ez azért aggasztó, mert azok a befektetők, akik nem TBSZ-en tartják pénzüket, jelentős adóterhekkel néznek szembe.
Mennyibe kerül, ha nincs TBSZ-ünk?
Jelenleg hazánkban az értékpapírokból származó nyereség után kamatadót kell fizetni, aminek a mértéke 15%. Ez azt jelenti, hogy 6%-os hozamnál 0,9% az adó. A befektető tényleges hozama így csak 5,1%. Mivel az adót automatikusan levonja a számlavezető bank, könnyen lehet, hogy a befektető észre sem veszi, mennyit fizet.
Egy 5 millió Forint összegű befektetésnek évi 6%-os hozamnál a kamatadója 5 év alatt 249 151Ft. Hosszabb idő alatt az adóra kifizetett összeg egyre csak nő és nő, míg végül milliókat is kitehet. Ráadásul ezt 2023 július 1-től megfejelték 13% szocho-val is.
Így egy 10 millió forintos befektetés esetén, 10 év alatt akár 4,5 millió forintnyi adót kell kifizetni. Ezt a költséget egy TBSZ számla megnyitásával teljesen elkerülhetjük, így az adók helyett a hozamok a befektető számláján maradnak.
Szép dolog a magyar államot támogatni, hiszen az elképesztő mennyiségű adót minden bizonnyal visszaforgatja a közjóba, de aki ennél kevésbé adakozóan szereti élni az életét, az az adóként befizetett pénzt teljes lelki nyugalommal teheti inkább a zsebébe, vagy fektetheti be újra.
Figyelem! Óda következik a TBSZ-hez.
Hogyan működik?
A TBSZ nem egy önálló befektetési termék, hanem egy adókedvezményes számlatípus, amely lehetőséget ad különféle eszközök – mint például részvények, kötvények, ETF-ek – tárolására és kezelésére.
Az igazi előnye abban rejlik, hogy az itt elhelyezett pénz vagy értékpapírok adómentesen kezelhetők, ha legalább öt évig nem kerülnek kivételre. Amennyiben valaki már három év elteltével hozzáférne a befektetésekhez, kedvezményes, 10%-os adókulcsot kell csak fizetnie. Fontos megjegyezni, hogy ha három éven belül felbontják a számlát, még akkor sem kell szociális hozzájárulási adót (szocho) fizetni, csak a kamatadó terheli a hozamot.
Tehát bár az adómentesség csak az 5. év után jár, ha a szükség úgy hozza, bármikor hozzáférhet a befektetéseihez. Tehát a TBSZ számla nem jelent semmilyen kötöttséget, csupán egy ajándékot ad 5 év után! Ha szüksége van a pénzre, felbontja, visszatér a normál adózásba és kifizeti a számláján elért hozam kamatadóját. Adózás szempontjából nem jár rosszabbul, mint ha egyáltalán nem is indította volna el.
2023 júliusa óta az adózás bonyolultabbá vált: a különböző magyar állampapírok, kötvények, osztalékok és ETF-ek eltérő adózási szabályok alá esnek, és sok kivétel létezik. A TBSZ jelentősen leegyszerűsíti a helyzetet. Így, aki TBSZ-t használ, elkerülheti a bonyolult adózási szabályokat és csökkentheti az adókat, megspórolva az időt és a könyvelési költségeket, amelyek egyébként szükségesek lennének a szabályok betartásához.
A TBSZ életszakaszai
A TBSZ számla működése alatt 5 életszakaszt különböztethetünk meg. Ezekre eltérő jellemzők vonatkoznak.
- év – A gyűjtőév.Ez a számla indításának a naptári éve, január 1. és december 31. közötti időszak. Ezen a szakaszon belül szabadon növelheti a számlája összegét. A befektetése már a gyűjtőévben elindulhat és növekedhet. Fontos, hogy pénzt csak ebben az időszakban helyezhet el a számlára.
1.-3. év közötti időszak – Normál adózás. Ha szüksége van a pénzre, kiveheti, de ki kell fizetnie utána a 15% kamatadót.
- év – Részkivételi időszak. Ennél az évnél van lehetősége részkivételre, csökkentett 10%-os kamatadóval,anélkül, hogy felbontaná a számláját. Ha égető és azonnali szüksége van pénzre, erre a pontra érdemes időzítenie a kivételt.
3.-5. év közötti időszak – Kedvezményes adózás. Ebben az intervallumban csökkentett, 10% adóval kell számolnia, ha kivesz pénzt a számláról. A különbség a 3. évnél adódó kivételi lehetőséghez képest az, hogy ebben a szakaszban a számla megszűnésével jár bármekkora összegű kivétel! Ha a tőke egy részével mégis szeretné folytatni a befektetést, új TBSZ számlát kell nyitnia hozná.
- év – Az adómentesség.Lejár a TBSZ számlája futamideje, az elért hozamot adómentesen felveheti vagy meghosszabbíthatja a számláját egy újabb 5 éves ciklussal. Hosszabbítás esetén már kihagyhatja a gyűjtőévet, így 5+1 év helyett csak 5 év lesz az újabb időszak.
Miért éri meg TBSZ-t nyitni?
A TBSZ legrövidebben megfogalmazható előnye, hogy jelentős adómegtakarítást kínál.
- Aki legalább 5 éves időtávon gondolkozik
Különösen hasznos azok számára, akik hosszú távú befektetésekben gondolkodnak, mivel öt év után teszi lehetővé, hogy a hozamokat adómentesen lehessen felvenni.
- Aki devizában fektet be
Devizás eszközök esetén külön adózási előnyt nyújt. Hiszen ha valaki euróban vagy dollárban vásárol részvényeket, az adóalap mindig forintban számítódik. Így a devizaárfolyam változása miatt keletkező nyereség, még ha a befektetés maga veszteséges is, adóköteles lehet. Tehát, ha a forint gyengül az euróhoz vagy dollárhoz képest, az árfolyamnyereség is adózik, még akkor is, ha euróban nézve a befektetés értéke nem növekedett – a NAV mindentől függetlenül kopogtat és tartja a markát.
- Aki REIT-eket, ETF-eket vagy ETC-ket vásárol
A TBSZ-en keresztül – igaz közvetetten – ingatlanpiaci befektetéseket is végre lehet hajtani, például ingatlankezelő társaságok (REIT-ek) vagy ETF-ek révén. Így a befektető akár kisebb összeggel is részesülhet az ingatlanpiac növekedéséből anélkül, hogy ténylegesen lakást vagy bármilyen más konkrét ingatlant vásárolna.
Ráadásul, aki kiadási célból vesz lakást, az a bevételei után adót kell fizessen. Ezzel szemben, ha TBSZ-en keresztül fektet be ingatlanalapokba, a keletkező adók minimalizálhatók, vagy akár nullára is csökkenthetők.
És itt még mindig nincs vége… már kriptovalutákat is lehet vásárolni TBSZ-en keresztül, például Bitcoin ETF-ek formájában. Emellett aranyba is lehet fektetni árupiaci indexeken (ETC-ken) keresztül, ami egyszerűbb és adóhatékonyabb, mint fizikailag aranyat vásárolni és azt tárolni. TBSZ-en keresztül elérhető befektetési eszközökkel így minimalizálható a kriptovaluták és arany értékesítésekor fizetendő adó, amely korábban elkerülhetetlen volt a magyar adórendszerben.
- Aki minimalizálná az amerikai piachoz kapcsolódó bevételein keletkező adóterhet
Az amerikai kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény 2024-es megszűnése után sokan kérdezik, hogy az amerikai piacot teljesen el kell-e felejteni a magas adóterhek miatt. Bár valóban kevésbé éri meg közvetlenül amerikai osztalékfizető részvényekbe fektetni, mert a forrásadó és egyéb adók miatt hatékonytalan lehet, az amerikai piac nem kell, hogy kiessen a befektetők látóköréből. Alternatív megoldásként európai tőzsdéken jegyzett, az amerikai piacot lefedő visszaforgató ETF-eket lehet vásárolni, amelyek osztalék helyett árfolyamnyereséget biztosítanak. A TBSZ kamatadómentességének köszönhetően így adóoptimalizálás érhető el.
Tévhitek
Akik állampapírokba fektetnek, megszokták, hogy nem kell adózniuk a hozam után, ezért hajlamosak figyelmen kívül hagyni az adózási kérdéseket más befektetési formák esetében. Ez hosszú távon káros lehet a befektetési gondolkodásmódra, különösen a kezdők számára.
A TBSZ-szel kapcsolatban is számos tévhit él a befektetők körében. De…
- Nem csak bizonyos típusú befektetésekhez használható
Sokan úgy vélik, hogy csak bizonyos típusú befektetések esetén érdemes TBSZ-t nyitni, azonban a TBSZ bármilyen befektetési eszköz számára ideális lehet, hiszen az adókedvezmény minden értékpapírra vonatkozik, amit a számlán tartanak.
Így a befektető bármit vásárolhat TBSZ-re, amit a bankja megenged. 5 év alatt sok minden történik a befektetési világban, ezért szabadon lehet módosítani a portfólió összetételén, eladni vagy vásárolni, csak bent kell tartani a tőkét és a hozamokat.
Ha már a TBSZ ilyen szabadságot ad, akkor egyszersmind érdemes olyan befektetési bankot választani, ahol nem csak az adott bank saját alapjaiból és a friss állampapírokból lehet vásárolni, hanem a teljes világpiac elérhető.
- Bonyodalommentes számlanyitás
Bár sokan úgy gondolják, hogy a TBSZ bonyolult és nehezen érthető, valójában egy egyszerű konstrukció, amely minimális adminisztrációval jár.
- Nem csak Magyarországon nyitható
A külföldi TBSZ számlák lehetőségeiről is keveset tudnak az emberek. Külföldi szolgáltatóknál is lehet TBSZ-t nyitni, 2017 nyarától például Ausztriában is elérhető a Partner Bankon keresztül. Bár ilyenkor a befektetőnek magának kell bejelentenie a számlát a NAV-nál, amire az első befizetés után a befektetőnek 30 napja van, később nem lehet pótolni. Így érdemes időben elintézni, viszont gyors, körülbelül 10 perces folyamat, nem érdemes tartani tőle.
Az így nyitott számlákra az osztrák betétbiztosítás és az osztrák biztonsági feltételek vonatkoznak, miközben az adómentesség a magyar szabályoknak megfelelően, a NAV által elfogadott módon történik.
A TBSZ hátrányai és korlátai
- Gyűjtőév
Mint minden befektetési konstrukciónak, a TBSZ-nek is vannak hátrányai. Az egyik legfőbb korlátozás a „gyűjtőév” szabálya, amely szerint a befizetéseket csak az adott év végéig lehet megtenni. Ha valaki újabb befektetést szeretne végrehajtani, de már lezárta a gyűjtőévet, új TBSZ számlát kell nyitnia. Ez bizonyos befektetők számára bonyolultnak tűnhet, pedig valójában nem hosszabb, mint egy 30 perces folyamat.
- Rendszeres jövedelem nem vehető ki róla
Továbbá azok számára, akik rendszeres jövedelmet várnak a befektetéseiktől – például osztalék formájában –, a TBSZ nem biztos, hogy ideális megoldás. Az osztalékokat ugyanúgy a számlán kell hagyni, hogy elkerüljék az adózást, ami megnehezítheti a rendszeres pénzfelvételt.
- Perselyként nem működik
Ha valaki nem tud egyben nagyobb összege befizetni, hanem „perselyként” használna egy számlát és minden hónapban kisebb összegekkel takarékoskodna, annak jobb megoldást jelenthetnek a nyugdíjbiztosítások és unit-linked életbiztosítások. Ezek általában hosszabb távra szólnak, mint a TBSZ, viszont gyakran bonyolultabbak és költségesebbek, illetve általában hosszabb távon válnak adómentessé, míg a TBSZ már öt év után kedvezményt biztosít.
Hogyan nyithatunk TBSZ-t?
A TBSZ nyitása egyszerű folyamat, de fontos figyelni az időzítésre. Az adott év végéig lehet befizetést tenni a számlára, így aki szeretne TBSZ-t nyitni, annak érdemes ezt még idén megtennie, így a gyűjtőévet jelentősen lerövidítheti.
Összegzés
A TBSZ egy rendkívül előnyös és könnyen használható eszköz azok számára, akik hosszú távon gondolkodnak a befektetéseik kapcsán. Bár van néhány korlátozása, az adómegtakarítások, a rugalmas befektetési lehetőségek és az egyszerű adminisztráció miatt sok befektető számára ideális megoldás. Akik még nem használják ki ezt a lehetőséget, érdemes megfontolniuk, hogy nyissanak TBSZ számlát, hiszen hosszú távon jelentős összeget hagyhatnak a saját zsebükben ahelyett, hogy adó formájában befizetnék az államkasszába.
A témát az InwestMentors privát bankárai részletesen is kifejtették a legújabb Pénz beszél podcastben.
A felvétel meghallgatásához kattintson ide:
Amennyiben az adás meghallgatása után úgy dönt, hogy még idén TBSZ számlát szeretne nyitni, és október 18-ig jelentkezik hozzánk konzultációra, akkor jelentős kedvezményt kaphat az értékpapírok vásárlási díjából! Így nem csak, hogy kamatadómentesen indíthatja el a TBSZ számláját, amihez segítséget kap, de további vételi díjkedvezményeket is élvezhet.