Skip to main content

Az elmúlt negyedévben nemcsak a magyar közélet robbant fel, hanem a tőkepiacokon is robbanásszerű, óriási hozamok érkeztek. Ezzel a helyzettel tudatos befektetőként kezdeni kell valamit. De mit? Lesz még emelkedés? Érdemes lehet még most is befektetni vagy azonnal ki kéne szállni mert mindjárt be fog szakadni a piac? Konzervatív vagy kockázatos eszközöket érdemes választani?

A legújabb Pénz Beszél podcastünkben általános elemzést a jelenlegi piaci helyzetről és a benne rejlő lehetőségekről.

 Az adásban szó lesz arról,

  •  Minek köszönhető a piaci emelkedés
  • Érdemes-e most befektetnünk
  • Mik azok a small cap indexek és miért fontosak most
  • Mit válasszunk, ha kevésbé drága és kockázatos eszközt szeretnénk
  • Mi történik Amerikán és Európán kívül
  • Miért van történelmi csúcson az arany és mi várható

A felvétel meghallgatásához kattintson az alábbi videóra:

Mi is történt az utóbbi negyedévben a tőkepiacokon?

Hatalmas emelkedés. Csak 2024 első negyedévét vizsgálva néhány adat: S&P 500 11%, MSCI World 11%, az arany árfolyama 11%, egészségügyi alapok 11% és a technológiai alapok is 10% feletti növekedést értek el. Persze van néhány olyan alap és ország – például a megújuló energiák vagy Kína –, ahol az emelkedés még várat magára. Ugyanez a helyzet a kötvényekkel is, ahol 2023 vége óta van egy kis megakadás, de ha részvénypiacot nézzük, a hozamok negyedév alatt kétszámjegyűre nőttek. Ekkora hozamnak egy átlagos évben egész évre vetítve is örülnénk, nemhogy 3 hónap alatt.

Minek köszönhető az emelkedés?

Zajlik egy piaci átállás, aminek a mögöttes folyamatait érdemes górcső alá venni.

Az amerikai kamatemelést októberben leállították, azóta az S&P 500 több mint 30%-ot emelkedett. A piac elkezd úgy átárazódni, hogy rövid időn belül (ez lehet 3-6 hónap is akár), elindul egy kamatcsökkenés, ami konjunktúraciklusok az előszobájában vezeti a gazdaságot és a befektetőket.

A piaci árazás a mai napig tart, és ha visszanézünk az elmúlt 60-80, akár 100 évre, hasonló helyzetekben több tíz százalékos emelkedést láthatunk a részvénypiacon. Befektetési történelemben jártásként mondhatni, hogy ami most történik az általános tendencia. Ez a kamattetőzésnek az időszaka, ami nagyon pozitívan halt a részvénypiacokra is. Aztán majd át fog árazódni a piac egy kamat csökkentési időszakra.

Másik fontos tényező az inflációcsökkenés az Európai Unióban és Amerikában is.  Bár még mindig a 2%-os célérték feletti, a jegybank célja az infláció csökkentése és egy recesszió körüli állapot kialakítása volt, és ez már kezd kialakulni. Az amerikai gazdaságban látszik, hogy csökken a fogyasztás, és az elmúlt egy évben az álláslehetőségeknek a száma az 25%-kal csökkent, miközben a nem teljesítő hiteleknek az állománya is hónapról hónapra jelentősen emelkedik. A jegybankok a magas kamatokkal részben ezt az állapotot akarják előidézni és a gazdaság intenzitását csökkenteni.

Ez folyamat most megállt, és várhatóan a kamatcsökkentés időszaka indul hamarosan – Európában júniusra, Amerikában júliusra tippelnek a különböző alapkezelők, de biztosan még nem lehet tudni.  Meglátjuk, hogy ez, hogy sikerül, de miután elindul egy folyamatos kamatcsökkentés, amivel párhuzamban elkezd felpörögni a hitelpiac, majd felpörögni, és végére ér a recesszió körüli állapot.

A részvénypiacoknál van egy általános optimizmus, egy várakozás, és ez már önmagában felhajtóerővel tud bírni a hozamokra. 

 A jelenlegi folyamatokat akár általános szabályokként is meg lehetne fogalmazni. Az elmúlt negyedévet leginkább az átlaghoz való visszatérés szabálya jellemezte, amiről az Érthetően befektetésekről című könyvünkben is sokat írunk. Először beszakadt a piac, most pedig szépen visszapattant. Ez egy normális folyamat. Az is normális, hogy a mozgások koncentrálatlan történnek. Hosszú idő eltelt úgy, hogy dögunalom volt a piacon. És most hirtelen nagyon rövid idő alatt, három-hat hónap alatt óriási teljesítményt produkált a piac, és tényleg olyan eredmények jöttek össze, mint amit az előző két évben megközelíteni sem sikerült.

 A jelenlegi piaci helyzettel kapcsolatban elengedhetetlen említeni a csodálatos hetest.

Az Nvidia, a Meta – leánykori nevén Facebook–, az Amazon, a Microsoft, a Google, az Apple, illetve a Tesla. Naponta jelennek meg cikkek ezeknek a vállalatoknak teljesítményeiről, különböző elemzések és jóslások segítségével latolgatják, hogy vajon meddig emelkedhetnek ezeknek a cégeknek a részvényei. Mi jóslásokkal nem foglalkozunk, de tény és való, hogy az amerikai révénypiac emelkedésének 33%-ért felelős ez a hét cég.

Összefoglalva: A kamattetőzésnek az időszaka nagyon pozitívan halt a részvénypiacon is. A jegybankok a magas kamatokkal a gazdaság intenzitását akarják csökkenteni. A kamatcsökkentési időszak kezdetével a recesszió körüli állapotnak vége lesz, elkezd felpörögni a hitelpiac és a gazdaság is.

Ne spekulánsként gondolkozzunk, hanem befektetőként

Sokszor mondjuk, befektetni akkor érdemes, amikor pénzünk van és nem lehet mindig, minden piacon jelen lenni.

Ha valakinek a portfóliójában vannak negatív tételek, vagy olyanok, amik még a piaci átlagot sem érték el, az nem jelenti azt, hogy befektetőként valamit elrontott volna. Például, ha valaki Kínába vagy megújuló energiákba, kötvényekbe is befektetett, de nem az összes befektetése, hanem csak a portfóliójának egy része van ilyen alapokban, az alapvetően egy jól diverzifikált. Ez egy optimista szemlélet és persze érdemes látni ilyenkor az egész portfóliót, de alapvetően az, hogyha van a portfólióban olyan tétel, ami lemarad az átlagtól, az nem feltétlenül annak a jele, hogy ő valamit elrontottunk, hanem annak is lehet a jele, hogy jól fel van osztva a portfólió. Hiszen, ha minden egyszerre emelkedik, akkor jó eséllyel majd minden egyszerre fog szakadni is. Úgyhogy, ha ilyen értelemben maradt ki valaki az emelkedésből, akkor azt még nem feltétlenül kell olyan rossz hírként felfognia.

Van a fordított helyzet, amikor a magas hozamoktól retten meg a befektető mert fél a beszakadástól. Pedig attól még, hogy valami történelmi csúcson van, attól még inkább arra számítunk, hogy az tovább fog emelkedni. Ha valaminél azt látjuk, hogy újra és újra csúcsokat döntöget, akkor az első reakció általában a befektetőként az, hogy ez a vonat már elment, túl késő. Pedig érdemes visszatekinteni és megnézni 10-20 év távlatában érdemes lett-e volna egy-egy történelmi csúcson befektetni.

 

A grafikonon a történelmi csúcs és átlagnapi befektetés összehasonlítása.

Egy- három éves időtávban sokkal jobb eredményeket hozott a történelmi csúcsokon való befektetés. Nagyon egyszerű a logika, amikor új csúcsokat dönget az árfolyam, az azt jelenti, hogy egy momentuma van a piacnak, lendületben van. A pozitív trend folytatására lehet számítani, sokkal nagyobb a valószínűség arra, hogy egy emelkedő trendet további emelkedés követ, mint az, amikor beszakadt. Emelkedések után ritkábban jön válság. Még korrekció sincsen minden évben, nemhogy egy válság legyen.

Összefoglalva: A befektetés széles diverzifikációról szól. Minden elemzés most is ezt támasztja alá. Persze van valamilyen szintű visszaesés egyes eszközökben. A kötvénypiac évek óta gyakorlatilag nem tudott új csúcsra emelkedni. A részvények több tíz százalékot emelkedtek negyed év alatt.

Ez nem jelenti azt, hogy hirtelen akkor kapkodni kéne, és mindent a csodálatos hetesbe fektetni.

A csodálatos hetesen túl – small caps

A nagy indexekben is, például az S&P 500-ban is óriási szerepet kapnak a tech cégek, a részvények 30%-ért teszik ki.  Sokan pont emiatt tekintenek gyanúval ezekre az indexekre, és várják a visszaesést.

Számukra alternatíva lehet, ha small cap-ekbe kezdenek befektetni. A small cap-ek olyan kapitalizációs cégek, amiknek értéke 1-3 milliárd euró vagy dollár között mozog. Magyarországról nézve ezek óriási számoknak tűnhetnek, azonban világviszonylatban olyan vállalatokra gondolunk, amik kicsik viszont hatalmas növekedési potenciál van bennük.

 

A small cap indexalapok összetétele teljesen más, mint az S&P 500-nak, a 30% technológiával szemben a small cap indexben csak 13% a technológia.

A small cap index szektor feloszlása sokkal egyenletesebb, és bár még inkább várat magára, hogy meginduljon, hosszútávú adatokat nézve a small cap-ek jobban szoktak teljesíteni, mint a nagyok.  Alacsonyabb értékről nagyobbat lehet ugrani és várhatóan a kamatcsökkentés pozitívan fog rájuk hatni. Egy óriás cég már nehezebben növekszik, kamatcsökkentés jelentősége is sokkal kisebb nekik, azonban egy small cap vállalatnak sokat segíthet egy hitelinfúzió a növekedésben.

Összefoglalva: több szempontból is érdemes meggondolni a small cap befektetéseket, Nyugat-Európa és Amerikában is nagyon kelendő cégértékek, illetve befektetési alapok. A small cap cégek érzékenyebbek, így várhatóan a kamatcsökkentéssel járó hitellehetőségekkel ugrani fog az árfolyamuk.

Mi történik Európán és Amerikán kívül?

Japánban enyhe infláció, erős a nyereségnövekedés és rengeteg olyan változást hoztak be a gazdaságpolitikába, ami támogatja a részvénypiacot, a részvényárfolyam emelkedéseket.

Kínában vannak bíztató jelek, amik miatt azt mondhatjuk érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon megindul-e egy látványos növekedés. Azonban a kínai befektetésekkel sok tényezőt és összefüggést át kell gondolni. Több mód is van arra, hogy Kínába vagy hozzá hasonló izgalmasabb kilátású piacokba fektessünk. Miközben harmadára esett a kínai piac, az alapkezelők számára a feltörekvő piacokon két új üdvöske kapta meg a főszerepet, Brazília és főleg India. Ezekre a nagy alapkezelőkre azért is érdemes odafigyelni, mert irodákat tartanak fent ezekben az országokban, ahol befektetnek és közvetlen kapcsolatuk van a vezetéssel.

Történelmi csúcson az arany

És ez a történelmi csúcs nincsen sokkal a 2011 es árfolyam fölött. Az rendkívül ritka, hogy egy eszközosztályban elteljen úgy több mint 10 év, hogy igazából alig van benne mozgás. Ráadásul ez pont egy olyan terület, ami nagyon szereti a válságból való kilábalást.

2000-es évek elején nem rögtön a válság, hanem az utána lévő pár évben többszörösére emelkedett az arany árfolyama. 2008-as válság után 2009 és 2011 között volt folyamatos emelkedés. Fantasztikus emelkedés 2020-ban is. Tehát a tendencia, hogy nem rögtön a válságnál, hanem rá fél éve kezd el emelkedni az árfolyama és most is ugyanazt látjuk, hogy 2023 végén, 2024 elindult felfelé.

Másik trend a kamatvágáshoz kapcsolódik, az összes ilyen kamatcsökkentő időszakban kifejezetten átlag fölötti teljesítményt produkált az arany.

Fontos megemlíteni, hogy fizikai, valamint árutőzsdei indexen keresztül is vásárolható. És az egyik legolcsóbb formája az aranyba történő befektetésnek az aranyfedezetű befektetés, amikor nem konkrétan nemesfémet vásárolunk hanem valamilyen származtatott terméken keresztül, például egy ETC-t. Ebben az esetben még kamatadó mentes lehet, ami a fizikai aranynál nehézség, hiszen azt 20 évvel később is le kell adózni.

Összefoglalva: nem akkor indul meg az aranynak az árfolyama, amikor tart a válság, hanem amikor elkezdünk kifelé jönni, és a kamatvágás még ezt is tovább tudja fűteni.

Az Inwestmentors privát bankárai a témát kifejtették bővebben is az aktuális adásban:

  •  Minek köszönhető a piaci emelkedés
  • Érdemes-e most befektetnünk
  • Mik azok a small cap indexek és miért fontosak most
  • Mit válasszunk, ha kevésbé drága és kockázatos eszközt szeretnénk
  • Mi történik Amerikán és Európán kívül
  • Miért van történelmi csúcson az arany és mi várható Az Elmúlt Negyedév Robbanása – milyen kilátások elé néznek a befektetők Az elmúlt negyedévben a befektetések robbanásszerű növekedést mutattak, de milyen kilátások elé néznek most a befektetők? A legnagyobb érdeklődés az arannyal kapcsolatban van, amely jelenleg történelmi csúcson áll. De vajon miért van ez, és mi várható a jövőben?

A felvétel meghallgatásához kattintson az alábbi videóra:

Tátrai Csaba

Az elmúlt évek során átfogó tapasztalatot szereztem a legtöbb befektetési piacon, amely tapasztalatok az InwestMentors létrejöttét és működését nagy mértékben meghatározzák. Tapasztalatom szerint a sikeres pénzügyi tanácsadás a következő pilléreken nyugszik: mély, átfogó szakmai tudás, globális pénzügyi szemlélet, kockázati kontroll, bizalmi viszony ügyfeleimmel. Innovatív megoldásaink által szeretnénk hazánk pénzpiacának letisztultabb és átláthatóbb formát adni. Büszke vagyok eddig elért sikereinkre, amelyeket folyamatosan bővülő ügyfélkörünk visszajelzései igazolnak.   Írok a szerzőnek | Konzultációra jelentkezem